US Navy wzmacnia siły podwodne na Guam

Okręt podwodny typu Los Angeles USS Annapolis przybywa na Guam 28 marca. / Zdjęcie: MC2 Zachary Grooman/Navy
Okręt podwodny typu Los Angeles USS Annapolis przybywa na Guam 28 marca. / Zdjęcie: MC2 Zachary Grooman/Navy

Marynarka wojenna ma teraz pięć okrętów podwodnych przeniesionych do Guam – w porównaniu z dwoma, które stacjonowały tam od listopada 2021 roku. Szturmowe okręty podwodne typu Los Angeles USS Springfield i USS Annapolis zostały przeniesione ze swoich macierzystych portów do Bazy Marynarki Wojennej Guam w zeszłym miesiącu.

USS Springfield stacjonował wcześniej w Joint Base Pearl Harbor-Hickam na Hawajach, podczas gdy USS Annapolis był w Naval Base Point Loma w Kalifornii. Według Breta Grabbe, komandora 15. eskadry okrętów podwodnych, zmiany są związane z wzmocnieniem sił wspierających zadania floty w rejonie Indo-Pacyfiku.

Marynarka Wojenna ogłosiła, że ​​w zeszłym roku zamierza wzmocnić swoje siły podwodne na Guam. Kontradmirał Jeffrey Jablon, szef Submarine Force Pacific, powiedział w listopadzie na dorocznym sympozjum Ligi Okrętów Podwodnych Marynarki Wojennej, że marynarka wojenna zwiększy liczbę okrętów podwodnych przeniesionych na Guam do pięciu w 2022 roku.

W owym czasie, okręty podwodne typu Los Angeles USS Key West i USS Asheville były jedynymi okrętami podwodnymi stacjonującymi w bazie Guam. Następnie US Navy przeniosła okręt podwodny USS Jefferson City z Joint Base Pearl Harbor-Hickam na Guam w grudniu.

Kontradmirał Jablon powiedział, że trwają prace nad dodatkową infrastrukturą wspierającą rosnącą flotę okrętów podwodnych, taką jak nabrzeże, w którym ostatecznie zostanie umieszczony szturmowy okręt podwodny USS Virginia Block V, z których pierwszy ma zostać dostarczony flocie w 2026 roku.

„Gwarantuję, że znaczna ilość „MilConu” zmierza na Guam, szczególnie z siłami okrętów podwodnych”, powiedział Jablon.

Zauważając, że zwiększenie potencjału nowej bazy generuje wiele problemów, które muszą zostać rozwiązane, jak np. budowa nowej kliniki medycznej czy koszar, w których będzie mieszkać więcej marynarzy.

Krok w kierunku zwiększenia siły okrętów podwodnych na Guam ma miejsce, gdy Chiny wzmacniają własną flotę okrętów podwodnych. Chiny są obecnie w posiadaniu czterech okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety balistyczne oraz 50 okrętów podwodnych z napędem spalinowo-elektrycznym – poinformowała Nuclear Threat Initiative w lutym 2021 roku.

Źródło: defensenews.com

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *