Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP
Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP

W ostatnią niedzielę czerwca tradycyjnie obchodzone jest Święto Marynarki Wojennej, które wieńczy obchody Święta Morza – dni nadzwyczajnych dla wszystkich związanych z morzem. Z tej okazji w sobotę, 24 czerwca, w przeddzień Święta MW marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zorganizowali festyn jakiego dawno w Świnoujściu nie było!

Święto Morza, inaczej Dni Morza obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tych dniach świętują m.in. marynarze, portowcy, żeglarze, rybacy, stoczniowcy oraz wszyscy inni których życie związane jest z morzem. Finałem Święta Morza zgodnie z tradycją jest Święto Marynarki Wojennej, które przypada w ostatnią niedzielę czerwca. Z tej okazji zaplanowano szereg atrakcji i pokazów dostępnych dla wszystkich miłośników morskich klimatów, mieszkańców oraz gości odwiedzających Świnoujście, których były w tym dniu z nami tysiące.

Podczas festynu marynarskiego zorganizowanego przy ul. Wybrzeże Władysława IV dostępne do zwiedzania były wszystkie typy okrętów 8FOW w tym: dowodzenia siłami obrony przeciwminowej, transportowo-minowy, trałowiec, nowoczesny holownik oraz jeden z najnowszych polskich niszczycieli min. Program obfitował także w pokazy dynamiczne z ratownictwa morskiego oraz możliwości manewrowych nowoczesnych okrętów. Festyn swoimi wstępami i pokazem musztry paradnej uatrakcyjniła świnoujska Orkiestra Wojskowa. Nie zabrakło również żołnierskiego poczęstunku w formie pysznej grochówki, po którą ustawiały się prawdziwe tłumy.

W tym dniu oprócz okrętów swój sprzęt i uzbrojenie zaprezentowały wszystkie jednostki wojskowe wchodzące w skład flotylli. Zobaczyć można było m.in.: autonomiczne pojazdy podwodne, sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armatę przeciwlotniczą z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, czy też wozy Wojskowej Straży Pożarnej i zabezpieczenia medycznego. Tylko u nas oprócz okrętów i sprzętu 8FOW zorganizowana została niespodzianka dla miłośników militariów i sprzętu wojskowego. Z zaprzyjaźnionych 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oaz 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przyjechały do Świnoujścia: czołg K2 Black Panther, armatohaubica K9 Thunder, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, armatohaubica samobieżna DANA i kołowy transporter opancerzony ROSOMAK.

To był niesamowity festyn i serdecznie dziękujemy za spędzenie tego dnia z Marynarką Wojenną i 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża !!!

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *