58. rocznica utworzenia 12 Dywizjonu Trałowców

Print Friendly, PDF & Email

Nieprzerwanie od 1 czerwca 1965 roku 12 Dywizjon Trałowców wypełnia szereg zadań z zakresu obrony przeciwminowej oraz zabezpieczenia logistycznego jednostek pływających na morzu i w porcie. Dziś dywizjon obchodzi 58. rocznicę swojego istnienia.

Zgodnie z marynarską tradycją uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 08.00 podniesieniem wielkiej gali banderowej na okrętach dywizjonu. Następnie przeprowadzono uroczystą zbiórkę, w której uczestniczyli marynarze, pracownicy jednostki oraz zaproszeni goście. W czasie apelu przypomniana została historia dywizjonu oraz ludzi, którzy na przestrzeni ponad pół wieku służyli w tej jednostce. Następnie dowódca dywizjonu komandor porucznik Sławomir Góra nawiązał do wyzwań, które stoją przed marynarzami w najbliższym czasie:

Dziś dywizjon stoi przed nowoczesną zmianą pozyskania w swoje struktury jednych  z najnowocześniejszych jednostek obrony przeciwminowej projektu 258 typu Kormoran II […] Wobec czego dywizjon jako priorytet przyjął przygotowanie przyszłych załóg do objęcia obowiązków na nowo budowanych jednostkach, które już w 2026-27 roku zasilą dywizjon. Przedstawione przeze mnie zmiany sytuują dywizjon w gronie perspektywicznych jednostek Marynarki Wojennej. Dają one szereg nowych możliwości w budowaniu gwarancji bezpieczeństwa państwa szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa morskiego.

W trakcie swojego przemówienia zastępca dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Jarosław Kukliński, podkreślił że siły 12 Dywizjonu Trałowców stale udowadniają swoje świetne wyszkolenie prowadząc działania minowe i przeciwminowe, w trakcie ćwiczeń krajowych i międzynarodowych. Przypomniał również, że przed dywizjonem spore wyzwania, w tym przygotowanie załóg do sprawnego wcielenia nowych jednostek, które niebawem trafią do 12 Dywizjonu Trałowców. Zwrócił również uwagę na profesjonalizm i zaangażowanie sztabu i całego stanu osobowego jednostki dowodzonej przez komandora porucznika Sławomira Górę.

***

12 Woliński Dywizjon Trałowców jest oddziałem taktycznym 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej – trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Oprócz trałowców dywizjon w swoim składzie posiada pomocnicze jednostki pływające. Poza siłami okrętowymi, ważną rolę w działalności dywizjonu pełni Grupa Nurków Minerów, która kilkadziesiąt razy w ciągu roku, bierze udział w wydobyciu i neutralizacji pozostałości po II wojnie światowej na terenie całego kraju. Za rok 2020 zostali wyróżnieni przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych tytułem: Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej”, w tym samym roku przeprowadzili operację neutralizacji największego niewybuchu znalezionego na terenie Polski – bomby lotniczej Tallboy.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Marynarka Wojenna Turcji otrzymała pierwszy lotniskowiec

Sabotażu rurociągu Nord Stream mógł dokonać miniaturowy okręt podwodny typu Russia Priz

93 lata 13 Dywizjonu Trałowców

Początek budowy kolejnego niszczyciela min dla 8FOW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *