“Tarcza Przeciwminowa NATO” pod polskim dowództwem

Już od 6 lipca polscy marynarze staną na czele jednego z czterech stałych zespołów okrętów NATO – “Tarczy Przeciwminowej” operującej na północnych akwenach Europy. Tym samym rozpoczną półroczną misję związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi na kluczowych dla gospodarki europejskiej akwenach.

Na podstawie postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 2023 r. o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – Grupa 1 polscy oficerowie, podoficerowie i marynarze wydzieleni z jednostek 8 Flotylli Obrony Wybrzeża utworzą PKW Czernicki 2023, którego głównym zadaniem będzie dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1).

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły dużych jednostek nawodnych, głównie niszczycieli i fregat rakietowych wspieranych często przez jednostkę zaopatrzeniową, czyli Standing NATO Maritime Group 1 i 2. Natomiast dwa kolejne to zespoły okrętów przeciwminowych z wielozadaniowym okrętem dowodzenia, czyli Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 i 2. Zwykle grupa pierwsza operuje na północy Europy, natomiast grupa numer dwa na południu kontynentu. To właśnie jednym z nich, już po raz piąty w historii, dowodzić będzie oficer polskiej Marynarki Wojennej – komandor podporucznik Piotr Bartosewicz. Okrętem flagowym zespołu na najbliższe pół roku będzie okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej – ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Pierwszy raz w historii do udziału w natowskim zespole Marynarka Wojenna RP skieruje także trałowce projektu 207P – ORP Drużno i ORP Hańcza.

Rejonem działania PKW Czernicki 2023 będzie Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Norweskie oraz wschodnia część Oceanu Atlantyckiego.

***

Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, na czele którego staną Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem “Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF – NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO.

Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu. Okręty 8 Flotylli Obrony wybrzeża, przede wszystkim niszczyciele min z 13 Dywizjonu Trałowców od 2002 roku do 2015 roku cyklicznie, kilkunastokrotnie, wchodziły w skład SNMCMG1, natomiast Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał X. CZERNICKI z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych trzykrotnie był jednostką flagową SNMCMG1 (w 2010, 2011 i 2013 roku) oraz przez połowę 2017 roku pełnił funkcję okrętu flagowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.

Przez cały 2010 r. zespołem okrętów SNMCMG1 kierował polski sztab, a dowódcą zespołu był komandor porucznik Krzysztof Rybak. Trzy lata później, w 2013 roku ponownie Polacy sformowali dowodzący sztab, a na czele zespołu stanął komandor porucznik Piotr Sikora. W 2017 roku Marynarka Wojenna RP po raz pierwszy w historii skierowała polski okręt do służby w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 operującym na południowych akwenach Europy m.in. na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Dowódcą PKW Czernicki 2017 i jednocześnie pierwszym polskim oficerem, któremu powierzono dowodzenie SNMCMG2 został komandor porucznik Aleksander Urbanowicz. W 2021 roku dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO powierzono komandorowi porucznikowi Michałowi Dziuganowi, z tą różnicą, że pierwszy raz w historii odbywało się to z pokładu niemieckiego okrętu – FGS Elbe.

Źródło: Wojsko Polskie