Święto Marynarki Wojennej

Print Friendly, PDF & Email

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest ono od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.

W tym roku główne obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w niedzielę, 25 czerwca w Gdyni.

Uroczystości z asystą honorową Marynarki Wojennej, piknik marynarski, pokazy dynamiczne oraz pokazy okrętów i sprzętu wojskowego będzie można zobaczyć w dniu tegorocznego Święta Marynarki Wojennej w Gdyni. Z okazji święta marynarze podniosą na okrętach wielką galę banderową oraz wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich.

W ostatnią niedzielę czerwca na Skwerze Kościuszki w Gdyni w godzinach 10:00 – 18:00, w ramach obchodów marynarskiego święta, odbędzie się piknik marynarski podczas którego w godzinach 12:30 – 18:00 do zwiedzania zostaną udostępnione pokłady czterech jednostek morskiego rodzaju Sił Zbrojnych RP:

  • korweta patrolowa ORP Ślązak,
  • niszczyciel min ORP Mewa,
  • okręt rakietowy ORP Piorun,
  • okręt – muzeum ORP Błyskawica.

UWAGA!

Na pokłady okrętów obowiązuje kategoryczny zakaz wnoszenia materiałów niebezpiecznych, bagaży, toreb, plecaków i dużych przedmiotów.


PLAN OBCHODÓW

ŚWIĘTA MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI

 
piątek, 23 czerwca 2023 r.

08:00 – ceremonia złożenia wiązanek kwiatów na grobach byłych dowódców: adm. floty Józefa Unruga, wiceadm. Adama Mohuczego, wiceadm. Piotra Kołodziejczyka, adm. floty Ryszarda Łukasika (cmentarz MW, Gdynia – Oksywie, ul. Muchowskiego 18);

09:00 – uroczysta msza św. w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym w Gdyni – Oksywiu (ul. Śmidowicza 47), podczas której nastąpi ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej „Rocznicy bitwy na Zalewie Wiślanym podczas Wojny 13-letniej Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim”;

12:00 – ceremonia zapalenia zniczy na grobach byłych dowódców Marynarki Wojennej:
          – adm. floty Andrzeja Karwety (Cmentarz Parafialny w Baninie, ul. Lotnicza);
          – adm. Romualda Wagi (Cmentarz Komunalny, ul. Witomińska 76).

niedziela, 25 czerwca 2023 r.

08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej;

10:30 – uroczysty apel z okazji Świata MW przed ORP Błyskawica na Skwerze Kościuszki (wręczenie wyróżnień, przemówienia okolicznościowe, defilada pododdziałów).    

12:00 – ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem „Polska Morska” na Skwerze Kościuszki, w tym salut świąteczny z pokładu ORP Błyskawica (21 strzałów armatnich);

10:00 – 18:00 – Piknik Marynarski (Molo Południowe – okolice Akwarium Gdyńskiego) – możliwość zwiedzania okrętów i obejrzenia sprzętu wojskowego, pokazy ratownictwa morskiego i pokazy dynamiczne, musztra paradna Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej MW, występy artystyczne, stanowiska promocyjne, grochówka, konkursy dla dzieci.

Informacje organizacyjne dla mediów:
Wejście na uroczysty apel wyłącznie w asyście Służby Prasowej 3 Flotylli Okrętów. Zbiórka przedstawicieli mediów przy ORP Błyskawica o godzinie 10:00. Szczegółowych informacji udziela rzecznik prasowy 3 FO: kmdr ppor. Anna Sech, tel. 695 700 025.

W ramach spotkania z marynarzami zapraszamy na koncert z okazji Święta Marynarki Wojennej, który będzie można oglądać na Skwerze Kościuszki (obok Gdyńskiego Akwarium).

Program koncertu z okazji Święta Marynarki Wojennej:
12:30 – rozpoczęcie koncertu z okazji Święta Marynarki Wojennej;

12:30 – 12:55 – występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej połączonej z musztrą paradną w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej;

13:55 – 14:45 – występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej z Zespołem Wokalnym Klubu Marynarki Wojennej;

14:45 – 15:00 – występ Zespołu Reling z 3 Flotylli Okrętów wraz z wokalistami z Klubu 3 Flotylli Okrętów;

15:00 – 15:45 – występ Zespołu Harnasie i Szarotki z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu;

15:45 – 16:00 – występ Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej;

16:00 – 16:50 – występ Orkiestry Wojskowej z Elbląga z wokalistami Klubu 3 Flotylli Okrętów;

16:50 – 17:10 – występ Zespołu Harnasie i Szarotki z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu;

17:10 – 17:55 – widowisko taneczno-muzyczne z udział zespołu tańca Be4Art wraz z Zespołem Wokalnym Klubu Marynarki Wojennej;

18:00 – zakończenie koncertu.

Serdecznie zapraszamy!

***

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto Marynarki Wojennej zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca, jako finał obchodów Święta Morza.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

V zmiana PKW IRINI powróciła z misji

Ćwiczenia REPTX – US Navy’s Repair Technology Exercise

System uzbrojenia laserowego HELIOS w Marynarce Wojennej USA

Południowokoreańska firma LIG Nex1 wygrywa kontrakt na opracowanie lekkiej torpedy Light Torpedo-II

Peruwiański okręt podwodny typu 209/1200 Pisagua odwiedza Stany Zjednoczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *