Rosyjski lotniskowiec Kuzniecow opuścił suchy dok

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjski ciężki lotniskowiec Kuzniecow. / Zdjęcie: Война История Политика
Rosyjski ciężki lotniskowiec Kuzniecow. / Zdjęcie: Война История Политика

Według informacji opublikowanych przez agencję informacyjną Tass w dniu 22 lutego 2023 r. ciężki lotniskowiec Kuzniecow opuścił suchy dok 35. USC. Poinformowało o tym Zvyozdochka Ship Repair Center.

Władimir Malcew, szef All-Russian Fleet Support Movement, poinformował wcześniej, że wyjście lotniskowca z doku musiało zostać wstrzymane z powodu gęstej mgły. Ciężki lotniskowiec Admirał Kuzniecow wszedł do suchego doku w maju ubiegłego roku.

W czerwcu ruszyły prace remontowe i modernizacje. Operacja opuszczenia suchego doku rozpoczęła się pod koniec grudnia 2022 roku. Wcześniej dyrektor generalny USC Aleksiej Rachmanow powiedział dziennikarzom, że zmodernizowany admirał Kuzniecow dołączy do Rosyjskiej Marynarki Wojennej na początku 2024 roku po głębokiej modernizacji.

Lotniskowiec typu Kuzniecow to duży okręt wojenny o wyporności 43 000 ton w stanie lekkim i 58 600 ton w stanie pełnym załadowanym. Ma długość 305 metrów i szerokość 72 metrów.

Podstawowym uzbrojeniem lotniskowca Kuzniecow jest grupę lotniczą składającą się z 18 samolotów Su-33, 6 samolotów MiG-29K, 4 śmigłowców Ka-31 i 2 śmigłowców Ka-27.

Według informacji z 2020 roku, po remoncie po wprowadzeniu do linii okręt miał pełnić służbę jeszcze przez 5 lat. Wymienione miały być kotły, systemy elektroniczne okrętu i uzbrojenie, elementy układu napędowego i system wspomagania lądowania. Nie wiadomo czy wszystkie te elementy zostały zmodernizowane ze względu na wprowadzone embargo w wyniku napaści rosji na Ukrainę.

Źródło: Navy Recognition, RIA Nowosti,

Przeczytaj też:

AUKUS – partnerstwo na rzecz przyszłości

Rosyjskie okręty wojenne znów wyszły na Morze Czarne

Ukraina na cyfrowym froncie

Wymiana Dry Dock 3 w Stoczni Marynarki Wojennej Pearl Harbor

Chińska, rosyjska, irańska marynarka wojenna przeprowadzają gry wojenne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *