Rosyjska grupa zadaniowa na Oceanie Indyjskim

Rosyjskie okręty wojenne. / Zdjęcie: Jamestown Foundation

Grupa zadaniowa rosyjskiej Floty Pacyfiku przepłynęła przez Cieśninę Malakka i wpłynęła na Ocean Indyjski.

„Grupa zadaniowa Floty Pacyfiku składająca się z krążownika rakietowego Guards Order of Nakhimov Varyag, dużego okrętu przeciw okrętom podwodnym Admiral Tributs i dużego tankowca morskiego Boris Butoma przepłynęła przez Cieśninę Malakka i wpłynęła na Ocean Indyjski. Decyzja o wysłaniu grupy okrętów na Ocean Indyjski zapadła na kilka dni przed nowym rokiem 2022” – podało biuro prasowe w oświadczeniu.

Podczas przeprawy przez Morze Japońskie, Wschodniochińskie i Południowochińskie załogi okrętów przeprowadziły serię zaplanowanych ćwiczeń kontroli uszkodzeń okrętów. Personel grup ratowniczych przeprowadził ćwiczenia według kilku scenariuszy. W oświadczeniu czytamy, że marynarze przeprowadzili zaplanowane operacje, aby zebrać grupy ratunkowe, przetestować sprzęt przeciwpożarowy, znaleźć i uszczelnić przypuszczalny przeciek i naprawić rzekome uszkodzenie kadłuba.

Podczas długoterminowej misji rosyjskie okręty mają zawijać do portów kilku państw, w tym Republiki Seszeli, która została przez rosyjskie okręty wojenne odwiedzona 105 lat temu, gdy opancerzony krążownik pokładowy Cesarskiej Marynarki Wojennej Varyag zawinął do Portu Victoria na Seszelach.

Podczas realizowanego patrolu rosyjskie siły zadaniowe marynarki wojennej będą przeprowadzać zaplanowane ćwiczenia, w tym manewry międzynarodowe w ramach grupy okrętów bojowych w różnych częściach Oceanu.

Źródło: tass.com