Rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swoje rozmieszczenie

Print Friendly, PDF & Email

Witold RYCHTER


Korweta Siergiej Kotow wypływająca na patrol morski. / Zdjęcie: Mil.ru
Korweta Siergiej Kotow wypływająca na patrol morski. / Zdjęcie: Mil.ru

Od momentu kiedy Rosja ogłosiła iż wycofuje się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swoje rozmieszczenie w przygotowaniu do egzekwowania blokady Ukrainy. Taka informację przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosyjskie okręty wojenne są cały czas śledzone przez samoloty wczesnego ostrzegania. Dlatego wiadomo gdzie aktualnie znajdują się określone jednostki. Nie można jedynie określić, gdzie mogą być rozmieszczone okręty podwodne należące do Floty Czarnomorskiej.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony poinformowano, że nowoczesna rosyjska korweta Siergiej Kotow została rozmieszczona w południowej części Morza Czarnego, tak aby mogła patrolować szlak żeglugowy między Bosforem a Odessą.

Jest wysoce prawdopodobne że wejdzie ona w skład grupy zadaniowej mającej na celu przechwytywanie statków handlowych, które zdaniem Rosji zmierzają na Ukrainę lub będą zmierzały do ukraińskich portów.

Paradoks tej sytuacji polega na tym iż Rosjanie działają na wodach międzynarodowych łamiąc wszelkie traktaty i porozumienia dotyczące swobody żeglugi a ONZ nic z tym nie robi, bo Rosja ma prawo weta. Jest to przykład chorego systemu politycznego, który jest blokowany przez państwo będące agresorem. Jednocześnie na świecie odbywają się manewry morskie głoszące, iż odbywają się w obronę wolnej i swobodnej żeglugi.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *