Rosjanie nadal projektują lotniskowce
Russia’s United Shipbuilding Corporation opracowuje projekt nowego lotniskowca – CEO.
Rosyjska Zjednoczona Korporacja Stoczniowa (USC – United Shipbuilding Corporation) ma projekt zaawansowanego lotniskowca, który mógłby być budowany dla Rosyjskiej Marynarki Wojennej. Takie stanowisko przekazał dowództwu rosyjskiej marynarki wojennej, dyrektor generalny USC Aleksiej Rachmanow w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej korporacji.
Prawdopodobnie informacja ta jest wynikiem pojawiających się w przestrzeni medialnych wypowiedzi rosyjskich polityków nad potrzebą posiadania własnych lotniskowców.
To jest pytanie do Marynarki Wojennej – czy lotniskowiec powinien, czy nie powinien być zbudowany i jakiego rodzaju lotniskowiec ewentualnie potrzebowałaby Rosyjska Marynarka Wojenna. Ta dyskusja trwa tak długo, jak pracuję w firmie, od 8 lat. Jako korporacja jesteśmy gotowi do realizacji takiego projektowaniu i regularnie przekazujemy nasze stanowisko Marynarce Wojennej. Musimy wiedzieć i to dokładnie, co myśli nasz wróg i co robi.
– powiedział dyrektor generalny USC Aleksiej Rachmanow
Rosjanie już wcześniej zrezygnowali z budowania takich okrętów na rzecz rozbudowanej floty atomowych i konwencjonalnych okrętów podwodnych.
Posiadają jedynie leciwy lotniskowiec Admirał Kuzniecow, projektu 1143.5, klasyfikowany oficjalnie jako ciężki krążownik lotniczy (ros. skrót TAWKR). Od 2017 roku okręt znajduje się w remoncie, przebiegającym z licznymi przeszkodami. Jednostka ta weszła do służby w 1991. Nie wiadomo kiedy remont zostanie ukończony, gdyż podczas prac wybuchły już dwa pożary uszkadzając dodatkowo okręt.
Plany projektowe to jedno a realizacja potencjalnego zamówienia to drugie. Rosjanie nie mają aktualnie takich funduszy by móc wrócić do budowy lotniskowców. Najlepiej świadczy o tym los Wariaga i Ulianowska. Niedokończonych lotniskowców. Wariag został sprzzedany do Chin a niedokończony Ulianowsk został pocięty na żyletki.
Należy również wspomnieć o embargu nałożonym przez społeczność międzynarodową odnośnie przekazywaniu Rosji zaawansowanej technologii i posiadanie takiego okrętu staje się tylko marzeniem. Rosjanie nie potrafią zakończyć od ponad 5 lat remontu Admirała Kuzniecowa więc tym bardziej nie zbudują nowego lotniskowca. Mimo zapewnień Aleksieja Rachmanowa iż remont przebiega zgodnie z planem.
Źródło: Agencja Tass, materiały własne
Przeczytaj też:
INS Kalvari z napędem AIP-niezależnym od powietrza
Nabór do zawodowej służby wojskowej
Topaz Tangaroa okręt do ochrony infrastruktury krytycznej w Royal Navy
Australia może stać się główną bazą dla amerykańskich okrętów podwodnych
Marynarka wojenna Indii otrzyma piąty okręt podwodny typu Kalvari Vagir