Indyjski okręt podwodny INS Sindhuratna utknął w Rosji

Print Friendly, PDF & Email
INS Sindhuvijay, okręt podwodny typu Sindhughosh (typ Kilo). / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Republiki Indii
INS Sindhuvijay, okręt podwodny typu Sindhughosh (typ Kilo). / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Republiki Indii

Okręt podwodny Indyjskiej Marynarki Wojennej INS Sindhuratna utknął w Rosji na kilka miesięcy po modernizacji. Marynarka wojenna pracowała nad realistycznym planem sprowadzenia okrętu podwodnego z powrotem na wody macierzyste.

Problem z sprowadzeniem przez Indie okrętu podwodnego jest spowodowany sankcjami nałożonymi na Rosję które mają istotny wpływ na zobowiązania wobec kontrahentów zagranicznych. Do takich zobowiązań należy remont i modernizacja jednego z siedmiu posiadanych przez Indie okrętów podwodnych proj. 877 EKM. INS Sindhuratna (S 59), który trafił do należącej do korporacji OSK (Objediniennaja sudostroitielnaja korporacyja) stoczni remontowej Zwiezdoczka (Centr sudoriemonta Zwiezdoczka) w Siewierodwińsku w obwodzie archangielskim 29 grudnia 2019 roku.

Indyjski okręt podwodny nie może być przetransportowany z powrotem do Indii gdyż odpowiednia jednostka, która ma tego dokonać nie może wpłynąć do rosyjskiego portu ze względu na nałożone na Rosje sankcje. Rozwiązaniem tego problemu może być przetransportowanie indyjskiego okrętu podwodnego S 59 do któregoś portu w Norwegii i tam dokonanie załadunku. Najprawdopodobniej może to być port w Tromsø.

INS Sindhuratna to okręt podwodny typu Kilo z silnikiem Diesla, który wszedł do służby w indyjskiej marynarce wojennej w grudniu 1988 roku jako część partii 10 okrętów podwodnych nabytych przez Indie od Rosji w latach 1986-2000.

Źródło: swarajyamag.com, financialexpress.com

Przeczytaj też:

103. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Najnowszy polski okręt – ORP Mewa jest 4️ okrętem w historii MW RP o tej nazwie

Poselska interpelacja posłanki Hanna Gill-Piątek w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Chiński okręt badawczy wpłynął na wody terytorialne Japonii

Pakistan ma rozpocząć międzynarodowe ćwiczenia Aman 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *