Okręt rosyjskiej marynarki wojennej w pobliżu przecieków gazociągu Nord Stream

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream. / Zdjęcie: forsvaret.dk

W poniedziałek i wtorek na Bałtyku, w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream zaobserwowano okręty wsparcia rosyjskiej marynarki wojennej – podało CNN, powołując się na dwóch urzędników ds. bezpieczeństwa i wywiadu, którzy badają to zdarzenie.

Nie wiadomo czy rosyjski okręt wojenny miały coś wspólnego z tymi eksplozjami – powiedzieli informatorzy – czy tylko prewencyjnie rosjanie wysłali swoja jednostkę w pobliżu całego zdarzenia chcąc pokazac opinii międzynarodowej iż są zywo zainteresowani tym “wypadkiem”. J

Jeden z przedstawicieli wywiadu powiedział też, że rosyjskie jednostki zaobserwowano również niedaleko tych obszarów w zeszłym tygodniu. Trzej amerykańscy oficjele – podaje CNN – powiedzieli, że USA nie wiedzą, kto mógł stać za prawdopodobnymi eksplozjami, które w niedzielę i poniedziałek spowodowały wycieki w dwóch rurociągach.

Rosyjskie okręty wojenne rutynowo działają w tym obszarze – powiedział cytowany przez CNN duński urzędnik wojskowy, który podkreślił, że ich obecność nie musi dowodzić, że to Rosja ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia obu gazociągów.

Rosyjska aktywność na Morzu Bałtyckim wzrosła w ostatnich latach. Dość często rosjanie testują naszą czujność – zarówno na morzu, jak i w powietrzu. CNN poinformowała, że Dania i Szwecja prowadzą śledztwo w sprawie wycieku.

Nie dokonano jeszcze inspekcji na miejscu zdarzenia, a informacje są nadal dość skąpe. Jeden z urzędników powiedział, że na ocenę rządu duńskiego przyjdzie poczekać, ponieważ ciśnienie w rurach utrudnia podejście do miejsca wycieków, ale inny informator uznał, że badanie przyczyn może rozpocząć się już w najbliższą niedzielę. Analitycy od spraw gazu wypowiadają sie iż do niedzieli z rurociągów powinien się już całkowicie ulotnić wydobywający sie z nich gaz.

Premierzy Danii i Szwecji oświadczyli we wtorek, że wycieki były prawdopodobnie wynikiem celowych działań. W środę szwedzka służba bezpieczeństwa poinformowała, że prawdopodobne jest, “iż stoją za tym obce władze”. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan we wtorek wieczorem nazwał przecieki “oczywistym sabotażem”.

Tylko szczegółowe śledztwo może doprowadzić do choćby częściowego rozwikłania tego wydarzenia.

Oba gazociągi zostały uszkodzone w dóch miejscach (dziś służby Szwecji odkryły czwarty wyciek gazu). Gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream 1 zostały uszkodzone w poniedziałek w pobliżu Bornholmu. Według najnowszych informacji gaz wydostaje się z dwóch miejsc w strefie szwedzkiej i dwóch w strefie duńskiej – podaje agencja Reuters.

Stacja pomiarowa Szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki.

Źródło: CNN, Reuters, gospodarkamorska.pl

AMW podczas European Defence Innovation Days 2023

Rusza BALTOPS 23

58. rocznica utworzenia 12 Dywizjonu Trałowców