Nowosybirsk Projekt 885M (Jasen-M) po testach morskich
Okręt podwodny o napędzie atomowym Projekt 885M (Jasen-M) Nowosybirsk powrócił do Siewierodwinska w północno-zachodniej Rosji po pierwszym wypłynięciu na Morze Białe w celu przeprowadzenia prób morskich przez stoczniowców.
„Dnia 2 sierpnia okręt podwodny Nowosybirsk o napędzie atomowym powrócił do Stoczni Sevmash z pierwszych prób stoczniowych, które odbyły się na Morzu Białym w ciągu ostatniego miesiąca” – poinformowało biuro prasowe Marynarki Wojennej Rosji.
Dyrektor generalny stoczni Sevmash, Michaił Budnichenko, powiedział wcześniej agencji TASS, że okręt wejdzie w próby państwowe po zakończeniu testów morskich przeprowadzanych przez stoczniowców. Okręt podwodny ma trafić do rosyjskiej marynarki wojennej pod koniec 2021 roku.
Okręt podwodny Nowosybirsk o napędzie atomowym jest pierwszym seryjnym okrętem podwodnym Projektu 885M (Jasen-M). Okręty podwodne Projektu 885M są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr-PL i Oniks jako podstawową broń uderzeniową. Docelowo zostaną uzbrojone w hipersoniczne pociski Tsirkon.
Okręt podwodny projektu Yasen-M Kazan został dostarczony do rosyjskiej Floty Północnej 7 maja 2021 r. Natomiast 30 lipca 2021 r. Stocznia Sevmash ukończyła kolejny okręt podwodny tego projektu, Krasnojarsk.
Jak powiedzieli rosyjscy dowódcy marynarki wojennej i wojskowi, okręty podwodne o napędzie atomowym Yasen-M mają zapewnić Rosji strategię odstraszania strategicznego. Naczelny dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Jewmenow powiedział podczas ceremonii przekazania okrętu podwodnego z napędem jądrowym Projektu 885M Krasnojarsk, że „okręty podwodne tej serii zbudowane w ramach Projektu Yasen-M są w stanie chronić interesy naszej Ojczyzny na dowolnym akwenie morskim, na całym świecie, w tym Arktyce. To niezawodna tarcza nuklearna i antyrakietowa naszej Ojczyzny”.
Źródło: www.tass.com