Najprawdopodobniej rakieta typu Neptun trafiła w rosyjską fregę Admirał Makarow

Rosyjska fregata Admirał Makarow. / Zdjęcie: ShutterStock
Rosyjska fregata Admirał Makarow. / Zdjęcie: ShutterStock

Niedaleko Wyspy Węży płonie najnowocześniejsza jednostka rosyjska na Morzu Czarnym fregata Admirał Makarow. O zdarzeniu tym w piątek 6 maja poinformowały ukraińskie media. Według wstępnych doniesień, w okręt trafił przeciwokrętowy ukraiński pocisk manewrujący „Neptun”. Informacja wciąż nie została oficjalnie potwierdzona. Jak ustalił ukraiński portal „Dumskaya”, do eksplozji, a następnie pożaru, doszło na pokładzie rosyjskiej fregaty Admirał Makarow z projektu 11356M.

Jeśli informacje się potwierdzą to byłby to ogromny cios dla Kremla. Przypomnijmy to najnowocześniejszy okręt, jaki Rosjanie posiadają na Morzu Czarnym. To nie koniec, bo Ukraińcy już niedługo mogą zagrozić portowi w Sewastopolu na Krymie, który jest bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Może to być kolejna już rosyjska jednostka zlikwidowana przez ukraińskie siły. Przypomnijmy, że 14 kwietnia zatonął krążownik Moskwa, pływający po Morzu Czarnym okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Jeśli rzeczywiście okret został trafiony pociskiem Neptun to na pewno zostanie wyeliminowany z działań na kilkanaście miesięcy, gdyż naprawy takie ciągną się całymi miesiącami a Rosjanie w Sewastopolu maja ograniczone możliwości dokonywania remontów i napraw. Okręty wojenne z reguły były kierowana na naprawy lub remonty do Kaliningradu, więc fregata Admirał Makarow może już nie wypłynąć w żadnej rejs bojowy.

Fregata Admirał Makarow to bardzo nowoczesny okręt, który wszedł do linii w grudniu 2017 r. Na Morzu Czarnym są trzy jednostki tego projektu będące o generację młodsze niż zatopiony niedawno krążownik rakietowy Moskwa.

Są to okręty, na których spoczywa teraz główny ciężar działań, tj. dowodzenie zespołami oraz zapewnienie lokalnej obrony przeciwlotniczej innym okrętom czy instalacjom brzegowym. Okręty tego typu są szybkie, osiągają 30 węzłów i dobrze wyposażone, uzbrojone oraz o dużej autonomiczności (do 30 dni). Na pokładzie mogą mieć zarówno klasyczny śmigłowiec Ka-28 lub Ka-31 oraz bezzałogowy statek powietrzny „Orlan-10”.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *