Myanmar przeprowadza ćwiczenia z udziałem swoich dwóch okrętów podwodnych

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny typu Sindhughosh UMS Minye Theinkhathu. / Zdjęcie: GNLM
Okręt podwodny typu Sindhughosh UMS Minye Theinkhathu. / Zdjęcie: GNLM

Według informacji opublikowanych przez Global New Light of Myanmar 6 lipca 2022 r. Siły Zbrojne Myanmaru przeprowadziły ćwiczenia z udziałem dwóch okrętów podwodnych, UMS Minye Kyaw Htin i UMS Minye Theinkhathu w Zatoce Bengalskiej u wybrzeży Rakhine.

UMS Minye Theinkhathu (71) to okręt podwodny typu Sindhughosh (Kilo), należący do marynarki Myanmar. Zanim okręt został przejęty przez Myanmar, służył w indyjskiej marynarce wojennej jako INS Sindhuvir (S58).

Typ Sindhughosh

Okręty podwodne typu Sindhughosh to okręty podwodne typu Kilo z silnikiem Diesla, będące w czynnej służbie indyjskiej marynarki wojennej. Ich imiona są w sanskrycie, ale w formie alfabetu rzymskiego czasami opuszcza się skrót -a. Okręty podwodne Sindhughosh, oznaczone jako 877EKM, zostały zaprojektowane w ramach Projektu 877 i zbudowane na podstawie kontraktu między Rosvooruzhenie a Ministerstwem Obrony (Indie).

Okręty podwodne mają wyporność 3000 ton, maksymalną głębokość zanurzenia 300 metrów, prędkość maksymalną 18 węzłów i są w stanie działać samodzielnie przez 45 dni z 53 osobową załogą. Okręt podwodny INS Sindhuvir jest napędzany silnikiem wysokoprężnym i ma łącznie sześć silników, w tym dwa silniki wysokoprężno-elektryczne o mocy 3650 KM (2720 kW), jeden silnik o mocy 5900 KM (4400 kW), dwa silniki pomocnicze o mocy 204 KM (152 kW) i jeden 130 hp (97 kW) silnik o ekonomicznej prędkości. Może osiągnąć prędkość powierzchniową 10 węzłów (19 km/h) i 17 węzłów (31 km/h) w zanurzeniu.

INS Sindhughosh był pierwszym okrętem podwodnym indyjskiej marynarki wojennej wyposażonym w przeciwokrętowe pociski manewrujące Klub ZM-54E SS-N-27 o zasięgu 220 km (140 mil). Posiada również wyrzutnie dla ośmiu pocisków ziemia-powietrze Strela-3 lub Igla. Ma sześć wyrzutni torped kal. 533 mm i 18 ciężkich torped (sześć w wyrzutniach i 12 na stojakach), z automatycznym szybkim ładowaniem. Dwie wyrzutnie mogą wystrzelić elektryczną torpedę samonaprowadzającą TEST-71MKE TV.

Przeczytaj też:

Atak Rosjan pociskami Kalibr na Odessę

Nowe atomowe okręty podwodne dla US Navy

Według generała Erika Kristoffersona Norwegia powinna “dokupić” dwa kolejne okręty podwodne

Święto Marynarki Wojennej

Największe tegoroczne ćwiczenia morskie na Bałtyku pk. Baltops 23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *