Marynarze zakończyli udział w ćwiczeniu Northern Challenge 2021

Ćwiczenie Northern Challenge 2021
Ćwiczenie Northern Challenge 2021

Nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przez ponad dwa tygodnie szkolili się i trenowali na Islandii w ramach międzynarodowego ćwiczenia Northern Challenge 2021.

W tegorocznej edycji międzynarodowego ćwiczenia “Northern Challenge” polską Marynarkę Wojenną reprezentowali żołnierze Grup Nurków Minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców. W ćwiczeniu wzięło udział 30 zespołów EOD (ang. Explosive Ordnance Disposal) składających się z blisko 300 żołnierzy z 15 państw NATO. Przez dwa tygodnie ćwiczący żołnierze realizowali zadania neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych (ang. improvised explosive devices – IED,) w trakcie złożonych epizodów z użyciem ładunków umieszczanych zarówno na lądzie, jak i pod wodą.

Głównym celem ćwiczenia “Northern Challenge” był trening operatorów EOD. Uczestnicy wymieniali się doświadczeniami zdobytymi podczas misji zagranicznych realizowanych przez państwa NATO, wiele z nich miało charakter zdarzeń terrorystycznych.

Podczas ćwiczenia przeprowadzono szereg zadań dla zespołów EOD, stopniowanych poziomem trudności umożliwiające:

  • sprawdzenie stosowanych procedur przez operatorów oraz ich zgodność z dokumentami standaryzacyjnymi NATO;
  • ocenę umiejętności pracy w zespole i trafność podejmowanych decyzji;
  • ocenę zastosowanych procedur bezpieczeństwa;
  • sprawdzenie funkcjonowania systemu sprawozdawczości z incydentów IED;
  • wymianę doświadczeń między zespołami z różnych krajów.

Organizatorem ćwiczenia była Islandzka Straż Przybrzeżna. Zadania realizowane były w oparciu o infrastrukturę międzynarodowego lotniska w Keflaviku oraz porty handlowe i rybackie. Całokształt czynności grup zadaniowych oraz zespołów rozjemców koordynował wielonarodowy sztab (Multinational EOD Coordination Center) w skład którego wchodzili przedstawiciele z krajów uczestniczących. W skład komórki oceniającej pracę poszczególnych zespołów wszedł jeden z żołnierzy wydzielonych przez 8.FOW. Polscy marynarze z ćwiczenia Northern Challenge 2021 powrócili 30 października.

Grupą marynarzy dowodził kapitan marynarki Piotr Bruski z 12. Dywizjonu Trałowców.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *