Morskie współdziałanie w ramach Defender Europe 22

Print Friendly, PDF & Email

Nie tylko na lądzie i w powietrzu, ale również na morzu realizowane jest międzynarodowe ćwiczenie pk. Defender Europe 2022, a przykładem tego jest transport morski polskich żołnierzy z ciężkim sprzętem na pokładzie ORP Toruń.

Jednym z epizodów realizowanych w trakcie sojuszniczych manewrów jest transport morski z Gdyni do Szczecina. Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża od wielu lat ściśle współpracują z 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną oraz wchodzącymi w jej skład Brygadami. Przerzut wojsk w ramach Defender Europe 2022, jest to kolejna okazja do współdziałania pomiędzy największymi związkami taktycznymi w naszym regionie. Na początku roku okręty 8.FOW zapewniły transport do Norwegii techniki wojskowej “Błękitnej” 12. Brygady Zmechanizowanej w ramach udziału w międzynarodowym ćwiczeniu Sił Odpowiedzi NATO pk. Brilliant Jump-22.

Łączenie i wykorzystywanie zdolności bojowych jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej to doskonały przykład interoperacyjności polskich Sił Zbrojnych.

***

Od 01 do 27 maja br. Na wielu europejskich poligonach odbywa się międzynarodowe ćwiczenie pk. Defender Europe 2022, które jest sojuszniczym, cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez amerykańskie wojsko. Jego głównym celem jest budowanie gotowości oraz interoperacyjności między sojusznikami w ramach NATO. Ponadto Defender jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym, zaplanowanym w 2021 roku. Dodatkowo nie jest wymierzony przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.

Przeczytaj też:

Sabotażu rurociągu Nord Stream mógł dokonać miniaturowy okręt podwodny typu Russia Priz

93 lata 13 Dywizjonu Trałowców

Sojusznicze szkolenie na Bałtyku

Współpraca 8 FOW z siłami 16 DZ w ramach ćwiczenia ZALEW-23

USA i Japonia przeprowadziły dwustronne ćwiczenia morskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *