Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott

Print Friendly, PDF & Email
Do bazy marynarki wojennej przybywa fregata Royal Navy typu Duke typu 23 HMS Montrose z Plymouth. / Zdjęcie: Kevin Shipp
Do bazy marynarki wojennej przybywa fregata Royal Navy typu Duke typu 23 HMS Montrose z Plymouth. / Zdjęcie: Kevin Shipp

Royal Navy chce stopniowo wycofywać ze służby fregaty typu 23. Informator brytyjskiego Urzędu ds. Sprzedaży Wyposażenia Obronnego ( DESA ) który, został zaktualizowany 2 marca wskazuje iż marynarka chce się pozbyć okrętu HMS Scott oraz fregat typu 23 Duke. Royal Navy będzie dążyć do sprzedaży wszystkich okrętów typu 23, ponieważ modernizuje swoją flotę na fregaty typu 26.

Spekulacje w mediach społecznościowych sugerowały, że Turcja jest zainteresowana zakupem fregat Typ 23, ale rzecznik Królewskiej Marynarki Wojennej odrzucił te twierdzenia jako oparte wyłącznie na przypuszczeniach, stwierdzając, że potencjalni nabywcy na tym etapie nie będą podawani do publicznej wiadomości.  

Rzecznik dodał, że zainteresowanie zakupem zarówno HMS Scott, jak i innych jednostek typu 23 jest duże.

Fregata typu 23

Fregata Typ 23 stanowi rdzeń floty pierwszej linii i służyła głównie do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Po wyposażeniu tych okrętów w pionowy system obrony przeciwrakietowej Seawolf i pociski ziemia-powierzchnia Boeing Harpoon, możliwości tych fregat znacznie się zwiększyły. Jednostki te stały się wszechstronniejsze i mogły być wykorzystywane w różnych misjach. W sumie zbudowano 16 jednostek typu 23, a pierwszy okręt wszedł do służby w 1990 roku.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony (MON) ogłosiło, że w lipcu 2004 roku flota Type 23 ma zostać zredukowana do 13 jednostek. Okręty pierwszej partii, HMS Norfolk i Marlborough, zostały wycofane ze służby w 2005 roku, a Grafton w marcu 2006 roku. Wszystkie trzy zostały sprzedane Chilijskiej Marynarce Wojennej i dostarczone w latach 2007-2008. 

HMS Scott. / Zdjęcie: www.vesselfinder.com
HMS Scott. / Zdjęcie: www.vesselfinder.com

Osiem fregat typu 26 zastąpi pozostałe przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych fregaty, a nowy typ 31 Inspiration ma służyć jako lekka fregata ogólnego przeznaczenia.

HMS Scott

HMS Scott , jest największym okrętem eskadry hydrograficznej, którego głównym zadaniem jest badanie głębokości oceanów, zbieranie danych batymetrycznych i dostarczanie brytyjskiemu Biuru Hydrograficznemu (UKHO) informacji nawigacyjnych podwodnych. W następstwie ataku na rurociąg Nord Stream położono nowy nacisk na operacje dotyczące badania dna oceanów, a działania wojenne na dnie morskim stały się obszarem uwagi niezbędnym do ochrony infrastruktury krytycznej.

Jednostka została zbudowana przez Appledore Shipbuilders w North Devon. Okręt został zamówiony w 1995 roku w celu zastąpienia starszej jednostki HMS Hecla (A133) i został zwodowany w październiku 1996 roku, a do służby wszedł w czerwcu 1997 roku.

W lutym 2005 roku Scott został wysłany do badania dna morskiego Oceanu Indyjskiego wokół punktu początkowego trzęsienia ziemi z 2004 roku. Badanie przeprowadzono na głębokościach od 1000 m do 5000 m przy użyciu systemu sonaru wielowiązkowego o wysokiej rozdzielczości.

Okręt badawczy przeszedł dziesięciomiesięczny remont i próby morskie w 2009 r. W październiku 2009 r. został rozmieszczony na Antarktydzie i południowym Atlantyku w celu zastąpienia specjalnego okrętu patrolowego Królewskiej Marynarki Wojennej HMS Endurance

HMS Scott może przebywać na morzu przez 300 dni w roku.

W listopadzie Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oświadczyło, że priorytetowo traktuje zakup dwóch jednostek wielozadaniowego nadzoru oceanicznego (MROS). 

Źródło: Naval Technology

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *