NATO rozpoczyna ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym Dynamic Manta 23 w pobliżu Sycylii

Print Friendly, PDF & Email
Grecki okręt podwodny płynie w formacji z hiszpańską fregatą ESPS Numancia i turecką fregatą TCG Barbaros podczas ćwiczeń Dynamic Manta 23. / Zdjęcie: NATO
Grecki okręt podwodny płynie w formacji z hiszpańską fregatą ESPS Numancia i turecką fregatą TCG Barbaros podczas ćwiczeń Dynamic Manta 23. / Zdjęcie: NATO

Według informacji opublikowanych przez NATO 9 marca 2023 r. siły morskie z dziewięciu krajów sojuszniczych (Kanady, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA) biorą udział w corocznych ćwiczeniach przeciw okrętom podwodnym (ZOP – zwalczanie okrętów podwodnych) u wybrzeży Sycylii we Włoszech.

Podczas ćwiczeń okręty nawodne współpracują z morskimi samolotami patrolowymi i okrętami podwodnymi w symulowanym polowaniu na okręty podwodne w celu zlokalizowania i zneutralizowania potencjalnego zagrożenia.

Celem Dynamic Manta jest zapewnienie wszystkim uczestnikom złożonego i wymagającego szkolenia bojowego w celu zwiększenia ich interoperacyjności i biegłości w zwalczaniu okrętów podwodnych i nawodnych, przy jednoczesnym zachowaniu środków bezpieczeństwo.

Jako państwo-gospodarz, Włochy zapewniają wsparcie w portach w Katanii, Augustie i Siracusa, bazie śmigłowców morskich w Katanii, Naval Air Station Sigonella, Trapani Air Base, a także wsparcie logistyczne (operacje tankowania, pomoc medyczna i zakwaterowanie dla personelu) z Augusta Naval baza.

Ćwiczenia Dynamiczna Manta, dawniej Proud Manta i Noble Manta, to coroczne ćwiczenia wojskowe organizowane przez NATO. Odbywa się głównie na Morzu Śródziemnym. Pierwsze ćwiczenia odbyły się w 2006 roku.

Źródło: Navy Recognition

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *