Leidos prezentuje bezzałogowy pojazd nawodny Sea Hunter USV

Print Friendly, PDF & Email
Bezzałogowa jednostka Sea Hunter płynie w szyku podczas ćwiczeń międzynarodowych Rim of the Pacific (RIMPAC) 2022, 28 lipca. / Zdjęcie: US Navy
Bezzałogowa jednostka Sea Hunter płynie w szyku podczas ćwiczeń międzynarodowych Rim of the Pacific (RIMPAC) 2022, 28 lipca. / Zdjęcie: US Navy

Wśród pokazów technologicznych na tegorocznej imprezie DSEI amerykańska firma Leidos zaprezentowała model Sea Hunter USV.

Sea Hunter to nieuzbrojony prototyp trimarana, zbudowany z budżetem 20 milionów dolarów. Jego konstrukcja obejmuje centralny kadłub o długości 132 stóp z dwoma podporami. Ta jednostka samosterująca, wyposażona w podwójne śruby, napędzana jest dwoma silnikami wysokoprężnymi, umożliwiającymi osiągnięcie prędkości do 27 węzłów.

Statek waży 135 ton, z czego 40 ton jest przeznaczone na magazynowanie paliwa, co pozwala na 70-dniowy rejs. Jego zasięg przy prędkości ekonomicznej 12 węzłów wynosi aż 10 000 mil morskich.

Przy wyporności przy pełnym obciążeniu wynoszącej 145 ton Sea Hunter może działać w warunkach stanu morza 5, które obejmują fale o wysokości do 6,5 stopy i wiatru do 21 węzłów. Pojazd został również zaprojektowany tak, aby wytrzymać warunki Sea State 7 przy morzu do 20 stóp.

Konstrukcja trimarana zapewnia zwiększoną stabilność bez konieczności stosowania obciążonej stępki, dzięki dlatego nadaje się idealnie do operacji na płytkich wodach przybrzeżnych. Jednak szerokość konstrukcji jednostki może w pewnym stopniu ograniczać jej manewrowość.

Bezzałogowiec może być wykorzystywany do zbierania danych, śledzenia okrętów nawodnych lub podwodnych czy kontrolowania podwodnej instalacji krytycznej. Dużym atutem jednostki jest długi czas pływania (70 dni). Jest to kolejny tego typu pojazd, który pojawił się na rynku i może być wykorzystywany zarówno do celów militarnych jak i cywilnych.

Tego typu pojazdy idealnie nadawają się do kontrolowania wód przy podejściach do torów wodnych w portach lub bazach floty.

Źródło: Naval Recognition

Przeczytaj też:

1 Response

  1. SİBEL pisze:

    Kolejny nowy pojazd podwodny na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *