Konkurs – Wahoo
KONKURS ZAKOŃCZONY
Nagrody wylosowali Pan Artur i Pan Konrad. Książki zostaną wysłane pocztą.
GRATULUJĘ 🙂
Witamy wszystkich miłośników historii oraz marynistyki. Zapraszamy do kolejnego konkursu z cyklu HISTORIA może być ciekawa. Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy historycznej oraz wspólna zabawa z historią w tle.
W tym miesiącu do wygrania są dwie książki RICHARDA H. O`KANE pt. Wahoo. Książki zostały ufundowane przez Fundację historia.pl.
Każdy, kto chce wziąć udział w konkursie musi poprawnie odpowiedzieć na zamieszczone poniżej pytania.
———-
Konkurs trwa do 30 września 2023 roku.
Życzymy powodzenia.
P.S. Odpowiedzi na pytania można znaleźć w dziale WIADOMOŚCI.
Prosimy o poprawne podawanie adresów mailowych!!!
Gdyby nie działał formularz rozwiązania można przesłać na maila.
Pytanie 1 – Którą w tym roku obchodziliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej?
PYTANIE 2 – Podaj nazwę amerykańskiego okrętu wojennego z czasów II wojny światowej znalezionego niedawno na dnie morskim u wybrzeży Filipin.
PYTANIE 3 – Podaj nazwę najnowszego okrętu podwodnego typu Barracuda zbudowanego dla francuskiej Marine Nationle.
Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres mailowy: okretypodwodne@op.pl
INFO o książce:
Charles Lockwood w swoich wspomnieniach pisze, że kochał wszystkich swoich podwodników. Jednego z nich darzył niemal ojcowskim uczuciem. Tą osobą był “Mush” Morton, legendarny dowódca Wahoo. Któż mógłby wierniej przedstawić historię tego bodajże najsłynniejszego amerykańskiego okrętu podwodnego, jeśli nie jego członek załogi, zastępca dowódcy i jego serdeczny przyjaciel, Richard O’Kane?
Jego relacja z patroli Wahoo opiera się zarówno na źródłach amerykańskich, jak i japońskich, przede wszystkim jednak na wspomnieniach osobistych tych członków załogi, którzy wskutek przeniesień służbowych nie wzięli udziału w ostatnim patrolu Wahoo, patrolu, z którego nikt już nie powrócił. Autor w sposób niezwykle szczegółowy przedstawił nam życie płynące na okręcie. O’Kane, krok po kroku, ukazuje sposób wyznaczania pozycji okrętu, proces zanurzenia i wynurzania oraz odpalania torped. Dzięki temu książka stanowi skarbnicę wiedzy na temat konstrukcji i sposobu działania całego wyposażenia jednostki. Powtarzające się na każdym patrolu, aż do znudzenia, komendy tchną realizmem. Autor nie starał się upiększać, czy też dramatyzować sytuacje. Przedstawiał je takie, jakimi były naprawdę.
Historia Wahoo to jednak nie tylko dzieje tego jednego okrętu i jego załogi. To także historia amerykańskiej taktyki wojowania na morzu. Trzeba przyznać, że w przypadku okrętów podwodnych była ona opóźniona w stosunku do niemieckiej o dobrych kilka lat. Jej uosobieniem był pierwszy dowódca okrętu. Pod jego dowództwem Wahoo odnosił raczej mizerne sukcesy. Dopiero nowa generacja podwodników, takich jak Morton i O’Kane, zmieniła oblicze amerykańskich sił podwodnych i w znacznym stopniu przyczyniła się do klęski Japonii.