Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Print Friendly, PDF & Email
kpt. mar. Damian Przybysz/3 FO
kpt. mar. Damian Przybysz/3 FO

1 września br. (piątek) na Westerplatte, z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Główna część uroczystości państwowych, rozpoczęła się przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45, gdzie jak co roku zostały włączone syreny alarmowe, które nawiązują do rozpoczęcia Niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku. Główną część uroczystości poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli broniąc placówki na Westerplatte.

84 lata temu Niemcy napadły na Polskę. W ten sposób wybuchła II wojna światowa. Dziś jak co roku upamiętniamy tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szczególnym momentem obchodów było zapalenie Znicza Pokoleń przez kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy.

Musimy budować nasze bezpieczeństwo nie na słowach, a czynach. Korzystając z wielkiego potencjału jakim jest ładunek patriotyzmu w naszym narodzie i pamięć historyczna – powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił także, że wolność nie jest dana raz na zawsze i nie utrzyma się sama. Musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi; musimy zachowywać odpowiedzialność. To jest dziś nasz patriotyczny obowiązek wobec Ojczyzny i tych, którzy będą ją stanowili w przyszłości, a także tych, którzy w przeszłości za nią walczyli i polegli.

Po odczytaniu Apelu Pamięci bohaterstwo obrońców Ojczyzny zostało uczczone salutem armatnim. Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zakończyła wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia wieńca od narodu przez delegacje żołnierzy Wojska Polskiego pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Uroczystości towarzyszył odegrany skomponowany przez Wojsko Polskie, Marsz Bohaterów Westerplatte.

W uroczystościach uczestniczyli m. in. Szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund T. Andrzejczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Wiesław Kukuła oraz Dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Andrzej Ogrodnik.

***

84 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało około 200 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych – na około 120.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *