Konkurs historyczny – PRZEZ WOJENNĄ ZAWIERUCHĘ

Przez wojenną zawieruchę
Borys Gorbaczewski
Przez wojenną zawieruchę Borys Gorbaczewski

Zapraszamy uczniów oraz nauczycieli do wzięcia udziału w kolejnym konkursie historyczno – marynistycznym, w którym do zdobycia są książki Borysa Gorbaczewskiego pt. „Przez wojenną zawieruchę” ufundowane przez Wydawnictwo Rebis.

Konkurs Organizowany jest przez witrynę internetową Okręty Podwodne Świata (www.okretypodwodne.edu.pl) oraz Wydawnictwo Rebis (www.rebis.com.pl).

Aby zabrać udział w konkursie należy odpowiedzieć na 3 pytania konkursowe umieszczone na stronie internetowej www.okretypodwodne.edu.pl.

Wśród tych, którzy odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania, rozlosujemy wspomniane nagrody.

Organizatorzy: Okręty Podwodne Świata oraz Wydawnictwo Rebis

KONKURS ZAKOŃCZON

Przez wojenną zawieruchę Borys Gorbaczewski
Przez wojenną zawieruchę
Borys Gorbaczewski

Borys Gorbaczewski opowiada w tej książce o trzech straszliwych latach spędzonych na zapomnianych polach bitew: kampanii rżewskiej, krwawych walk o odbicie Białorusi, zażartych końcowych bojach w Prusach Wschodnich.

„Ten niezwykły pamiętnik stanowi wiarygodne świadectwo walki i dramatycznej śmierci milionów bezimiennych radzieckich żołnierzy. Gorbaczewski opisuje z precyzyjną dbałością o każdy szczegół taktyczny boje, w których brał udział, przedstawia osobowości i styl dowodzenia swoich przełożonych, a także szczerze pokazuje warunki, w jakich musieli przetrwać czerwonoarmiści… Znakomita literatura, wierna i dogłębna, bardziej nawet niż bestseller Guya Sajera The Forgotten Soldier (Zapomniany żołnierz)”.

David Glantz, autor Zhukov’s Greatest Defeat: The Red Army’s Epic Disaster in Operation Mars, 1942.

Gigantyczne starcia na froncie wschodnim II wojny światowej – o Moskwę, pod Stalingradem i na łuku kurskim – wpisały się na stałe w karty historii. Ale pozostaje też inna, ukryta historia tej wojny, zbyt często pomijana w oficjalnych relacjach.

Borys Gorbaczewski był młodszym oficerem w 31. Armii, który zaczął służbę na froncie jako strzelec w 30. Armii. Autor opisuje swoje doświadczenia od początków szkolenia, przez całą wojnę, aż do zwycięstwa. Jego wspomnienia to jedno z najbogatszych i najbardziej szczegółowych sprawozdań z życia codziennego i walk na froncie wschodnim.

Gorbaczewski opisuje również cierpienia głodujących mieszkańców Leningradu, brutalną egzekucję radzieckiego zwiadowcy, który przyniósł nieprawdziwe informacje, zabicie niewinnego Niemca, próbującego powitać radzieckie wojsko i przerażającą rozmowę czterech radzieckich żołnierzy licytujących się, kto zgwałcił więcej kobiet. Pamiętniki Gorbaczewskiego wypełniają szczegółowe opisy codziennego życia w armii, walki o utrzymanie morale oraz relacji między żołnierzami. Przedstawia również bez ogródek problemy nękające armię: wykorzystywanie stanowiska przez oficerów politycznych, upór dowódców, dezercje, a potem pierwsze miesiące okupacji powojennych Niemiec. Borys Gorbaczewski pracował przez 40 lat jako profesor, dziennikarz i redaktor w Rosji, a w 1994 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wcześniej wydawał rosyjskojęzyczny miesięcznik „Wiestnik Rod Ailienda”.