HMS Chiddingfold w Royal Navy obsługuje drona Seafax

Marynarze na okręcie wojennym typu Hunt MCMV HMS Chiddingfold obsługujący drona Seafox. / Zdjęcie: Royal Navy
Marynarze na okręcie wojennym typu Hunt MCMV HMS Chiddingfold obsługujący drona Seafox. / Zdjęcie: Royal Navy

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Królewską Marynarkę Wojenną 30 listopada 2022 r., okręt przeciwminowy typu Hunt, HMS Chiddingfold, dokonał inspekcji SEAFOX, aby przeprowadzić badanie trasy dna morskiego pod wodami Zatoki Perskiej.

HMS Chiddingfold to okręt przeciwminowy typu Hunt należący do brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Został zwodowany w październiku 1983 roku i formalnie wszedł do służby w Royal Navy w październiku 1984 roku.

Okręt przeciwminowy HMS Chiddingfold jest w stanie wejść na niektóre rodzaje pól minowych bez detonacji min. Dzieje się tak, ponieważ jest wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym, a wszystkie elementy wyposażenia statku są wykonane z metali nieżelaznych, co ogranicza magnetyczną sygnaturę statku do absolutnego minimum.

Typ Hunt składa się z trzynastu okrętów przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej. Po zbudowaniu połączyły oddzielne role tradycyjnego trałowca i aktywnego niszczyciela min w jednym okręcie. Późniejsze modyfikacje spowodowały usunięcie sprzętu do dezaktywacji min. Pełnią teraz głównie drugorzędną rolę jako morskie statki patrolowe.

Podczas rejsu brytyjski okręt używał podwodnego drona Seafox. Seafox to zdalnie sterowany pojazd przeciwminowy (ROV) wyprodukowany przez niemiecką firmę Atlas Elektronik w celu lokalizowania i niszczenia min naziemnych i zacumowanych.

Istnieją dwie wersje tego pojazdu. Pomarańczowy wariant „inspekcyjny” Seafox-I ma sonar i system nawigacji bezwładnościowej, a czarny wariant ma pocisk „bojowy”. Seafox-C ma głowicę kumulacyjną o masie 1,4 kg.

Źródło: navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Marynarki wojenne USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich kończą pierwsze ćwiczenia integracji USV i AI

Atomowy okręt podwodny HMS Anson opuścił stocznię w Barrow w Furness

Jednostka doświadczalna Royal Navy XV Patrick Blackett zakończyła pomyślnie próby stoczniowe

Kongsberg Digital dostarczy symulatory nawigacji VR dla brytyjskiej marynarki wojennej

OSI Maritime Systems zdobywa kontrakt na wyposażenie chilijskich okrętów podwodnych typu Scorpene

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *