Dzień Bezpiecznego Internetu – sieć wczoraj i dziś
Internet ma już ponad 60 lat. W zamierzeniu miał służyć wojsku, jednak szybko trafił do powszechnego wykorzystania. W latach 90. W Polsce do publicznej sieci podłączane były już pierwsze domowe komputery.
Po drugiej wojnie światowej wieszczono szybkie nadejście kolejnego ogólnoświatowego konfliktu. Na tą okoliczność postanowiono przygotować sieć komunikacyjną, która będzie w stanie przetrwać nawet wybuch bomby atomowej. W konsekwencji w 1969 roku powstała sieć ARPANET, która jest przodkiem współczesnego Internetu. Sieć, która łączyła uniwersytety w Los Angeles, Stanford, Santa Barbara oraz Utah była wynikiem eksperymentu, którego zadaniem było stworzeniem zdecentralizowanej sieci, nieposiadającej punktu centralnego. Miało to zmniejszyć jej awaryjność– w przypadku awarii jednego z urządzeń, sieć miała nadal działać. Już w przeciągu kilku lat powstały pierwsze aplikacje służące do komunikowania się, przeznaczone dla wojska.
Historia
ARPANET był siecią zamkniętą, do której dostęp miało wąskie grono osób. Krokiem w stronę jego globalizacji było stworzenie protokołu TCP/IP, co umożliwiło kontrole danych przez sieć oraz nadawanie sieciom adresów. Dodatkowo rozwiązanie to wpłynęło na bezawaryjność sieci.
Za ojca Internetu uznawany jest Paul Baran, naukowiec polskiego pochodzenia. Jest on autorem koncepcji przesyłu danych, zwanej obecnie komutacją pakietów. Rozwiązanie to polega na zorganizowaniu komunikatów w cyfrowe pakiety. Znając swój adres, pakiety podróżują w sieci i same trafiają do celu. Węzeł sieci wysyła otrzymane dane do najbliższego adresu. W razie niedostępności tego adresu lub po prostu przeciążenia – dane te trafiają do innego węzła itd., aż pakiet danych dotrze do adresata.
Pierwszy mail został wysłany w 1970 roku, a trzy lata później – w 1973 roku ARPANET stał się siecią międzynarodową. Początkowo technologia rozwijała się niezwykle wolno – w ciągu 10 lat powstało zaledwie 100 węzłów sieciowych.
Pod koniec lat 80 miał miejsce kolejny krok milowy rozwoju Internetu – powstał zbiór dokumentów hipertekstowych nazywany World Wide Web z aktywnymi odnośnikami (hiperłączami), a kilka lat później – w połowie lat 90 pierwsze przeglądarki. Powszechność Internetu zaczęła się na początku lat 2000, w momencie pojawienia się pierwszych usług przesyłu danych światłowodem z pominięciem modemu, który był wolny i drogim sposobem na surfowanie po sieci.
Początek polskiego Internetu datuje się na 1991 rok, kiedy to na UW powstał NASK – był dla Polski tym, czym dla całego świata ARPANET. W sierpniu tego samego roku, udało się nawiązać pierwsze połączenie z Uniwersytetem Kopenhaskim, a w grudniu Polska otrzymała oficjalnie dostęp do Internetu.
Współcześnie
Obecnie Internet jest powszechnie dostępny i nie wyobrażamy sobie bez niego pracy, nauki, rozrywki czy codziennego funkcjonowania. W sieci szukamy podstawowych informacji, komunikujemy się ze znajomymi i współpracownikami, nawiązujemy nowe znajomości, robimy zakupy czy prowadzimy swoją bankowość. Do sieci podłączmy nie tylko nasze komputery czy smartfony, ale urządzenia domowe.
Świat Internetu zaczął przyciągać te same zagrożenia, z którymi mamy do czynienia w świecie realnym – od przemocy psychicznej, internetowego hejtu po realne kradzieże – danych i środków zgromadzonych na naszych rachunkach bankowych. Stał się też narzędziem wykorzystywanym w konfliktach zbrojnych. W odpowiedzi na zagrożenia pojawiły się sposoby na ich neutralizację – urządzenia, programy i metody postępowania, które chronią nas i nasze zasoby.
Samo korzystanie z Internetu wymaga od nas zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i daleko posuniętej ostrożności.
Czy potrafisz zadbać o siebie w sieci? Sprawdź!
Źródło: Wojsko Polskie
Przeczytaj też: