„Historia może być ciekawa” – konkurs historyczny

Print Friendly, PDF & Email
Dunkierka Hugh Sebag-Montefiore
Dunkierka Hugh Sebag-Montefiore

Zapraszamy uczniów oraz nauczycieli do wzięcia udziału w kolejnym konkursie historyczno – marynistycznym, w którym do zdobycia są książki Hugha Sebaga-Montefiore pt. „Dunkierka” ufundowane przez Wydawnictwo Rebis.

Konkurs Organizowany jest przez witrynę internetową Okręty Podwodne Świata (www.okretypodwodne.edu.pl) oraz Wydawnictwo Rebis (www.rebis.com.pl).

Aby zabrać udział w konkursie należy odpowiedzieć na 3 pytania konkursowe umieszczone na stronie internetowej www.okretypodwodne.edu.pl.

Wśród tych, którzy odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania, rozlosujemy wspomniane nagrody.

Organizatorzy: Okręty Podwodne Świata oraz Wydawnictwo Rebis

KONKURS ZAKOŃCZONY


OPIS KSIĄŻKI:

Winston Churchill stwierdził kiedyś, że wojen nie wygrywa się dzięki ewakuacjom, ale gdyby nie Dunkierka, Wielka Brytania mogłaby przegrać II wojnę światową. I tak by się zapewne stało, gdyby nie wahanie Hitlera, niszczyciele Royal Navy i pospolite ruszenie właścicieli brytyjskich „stateczków”, które przewiozły przez La Manche 340 tysięcy alianckich żołnierzy.

Taki właśnie obraz tej ogromnej operacji wciąż dominuje w literaturze przedmiotu. Hugh Sebag-Montefiore widzi ją jednak szerzej. Najważniejsi dla niego są ci, dzięki którym te setki tysięcy w ogóle dotarły na brzeg – Brytyjczycy broniący korytarza, którym reszta armii wycofała się do Dunkierki. Kazano im stawiać opór do końca, walczyć do ostatniego naboju i ostatniego żołnierza. Większość została zabita lub wzięta do niewoli, ale wykonała ten rozkaz, a jej poświęcenie zaważyło na kolejach wojny. To o nich, zapomnianych bohaterach Dunkierki, jest przede wszystkim ta książka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *