DragonFire na okrętach wojennych Royal Navy
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło przyspieszenie rozmieszczenia systemów broni laserowej DragonFire na okrętach Royal Navy. Pierwotnie planowany na rok 2032, montaż tej technologii zostanie przesunięty na rok 2027, po wdrożeniu nowych procedur zamówień w sektorze obronności.
System DragonFire jest w stanie razić cele powietrzne wiązką laserową, która kosztuje bagatela około 10 funtów za strzał, z precyzją porównywalną do trafienia w monetę z odległości kilometra. Ta zdolność zapewnia ochronę przed zagrożeniami ze strony dronów i rakiet.
System laserowy wraz z powiązanym z nim urządzeniem celowniczym składającym się z kamery elektrooptycznej i dodatkowego lasera o niższej mocy do obrazowania i śledzenia jest zamontowany na wieży. Laser ten o mocy 50 kW jest przeznaczony przede wszystkim do ochrony celów lądowych i morskich przed zagrożeniami takimi jak rakiety i moździerze. Należy zauważyć, że wiele szczegółów dotyczących tego systemu laserowego pozostaje tajnych, co podkreśla czułość zastosowanej technologii.
Sekretarz obrony Grant Shapps stwierdził, że te zmiany w procedurach zamówień mają na celu szybsze dostarczanie sprzętu obronnego i zbadanie ewentualnie możliwości eksportu.
Wprowadzone zmiany obejmują ustanowienie minimalnych zdolności do szybkiego wdrożenia i szersze zaangażowanie ekspertów na wczesnych etapach projektowania. Według Paula Hollinsheada, dyrektora generalnego Laboratorium Nauki i Technologii Obrony (Dstl), rozwój DragonFire we współpracy z MBDA, Leonardo i QinetiQ pokazuje zaangażowanie Wielkiej Brytanii w utrzymanie suwerennego potencjału technologicznego.
Laserowy system broni energetycznej, zdolny do rażenia celów z prędkością światła, jest postrzegany jako opłacalna alternatywa dla rakiet w niektórych misjach obronnych ze względu głównie na koszty. Klasyczne systemy są drogie. A stosowane przez agresorów drony relatywnie tanie. Pokazuje to ewidentnie konflikt na Morzu Czerwonym, gdzie Huti atakują statki handlowe wykorzystując drony, które następnie są niszczone przez drogie systemy rakietowe.
Nowe procedury udzielania zamówień mają na celu uniknięcie opóźnień i przekroczeń kosztów często spotykanych w przeszłości poprzez wcześniejsze zaangażowanie przemysłu obronnego w ten proces. Ministerstwo Obrony ma nadzieję zapewnić sprawne i terminowe dostawy kluczowych technologii dla brytyjskich sił zbrojnych.
Siły morskie na całym świecie zwiększają swoje możliwości dzięki integracji broni laserowej, rozpoczynając nową erę w wojnie morskiej. W szczególności marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poczyniła znaczne postępy dzięki rozmieszczeniu takich systemów, jak laser wysokoenergetyczny ze zintegrowanym oślepiaczem optycznym i systemem nadzoru (HELIOS) oraz optyczny oślepiający interdyktor Marynarki Wojennej (ODIN).
Ta broń laserowa stanowi ekonomiczne rozwiązanie do zwalczania zagrożeń, takich jak drony, małe łodzie i sprzęt obserwacyjny, przy czym HELIOS oferuje opcję dużej mocy do bardziej intensywnych operacji obronnych i ofensywnych. System HELIOS, opracowany przez Lockheed Martin, został zintegrowany z niszczycielami Arleigh Burke.
Źródło: Navy Recognition
Przeczytaj też: