Chaos budżetowy grozi opóźnieniami w programie Columbia US Navy

Print Friendly, PDF & Email
Wizja przyszłego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi typu Columbia, pierwszego z 12-okrętowych okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna USA
Wizja przyszłego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi typu Columbia, pierwszego z 12-okrętowych okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna USA

Biały Dom zwrócił się do Kongresu o powstrzymanie chaosu budżetowego, które może wpłynąć negatywnie na plany Marynarki Wojennej dotyczące projektowania i budowy dwóch okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi typu Columbia.

Gdyby nie interwencja Kongresu, Marynarka Wojenna nie miałaby funduszy na rozpoczęcie prac projektowych nowych okrętów podwodnych. Planowany kontrakt ma wstępnie opiewać na 10,4 miliarda dolarów. Budowę dwóch pierwszych okrętów na prowadzić firma General Dynamics Electric Boat.

Biały Dom zwrócił się do Kongresu o zwolnienie planowanych okrętów podwodnych typu Columbia oraz innych pozycji w planach Marynarki Wojennej z ograniczeń dotyczących środków tymczasowych. Ograniczenia te zamrażają możliwość wzrostu finansowania projektów w 2020 roku.

Powodem przedłużających się prac nad budżetem jest dyskusja w Senacie i Izbie Reprezentantów dotycząca ustaw pomocowych związanych z koronawirusem.

W przypadku okrętów atomowych typu Columbia opóźnienie w programie może doprowadzić do sytuacji iż Marynarka Wojenna nie zdąży na czas zastąpić wycofywanych okrętów podwodnych typu Ohio nowymi jednostkami.

W czerwcu Marynarka Wojenna ogłosiła że kontrakt na budowę dwóch okrętów podwodnych będzie realizowany przez firmę Electric Boat. Na prace projektowe przeznaczono 869 miliony dolarów. W ogłoszeniu ustalono również zamiar przyznania przez Marynarkę Wojenną dodatkowych 9,5 miliarda dolarów na budowę pierwszych dwóch kadłubów.

Pierwszy okręt podwodny ma być dostarczony Marynarce Wojennej w 2028 r. Będzie to pierwszy od 70 lat budowany okręt podwodny z pociskami balistycznymi dla US Navy. Marynarka wojenna planuje budowę 12 okrętów typu Columbia. Według Congressional Research Service łączny koszt budowy 12 okrętów może przekroczyć 109 miliardów dolarów.

Źródło: defensenews.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *