Zakończenie ćwiczeń Rim of the Pacific 2020
Międzynarodowe ćwiczenia morskie Rim of the Pacific (RIMPAC) 2020 zakończyły się 31 sierpnia po dwóch tygodniach szkoleń morskich, które odbyły się wokół Wysp Hawajskich.
Tegoroczne ćwiczenie obejmowało 53 scenariusze różnych zdarzeń związanych np. z uzupełnianiem paliwa oraz zaopatrzeniem na morzu, ćwiczeniami strzeleckimi podczas których oddano ponad 16 000 wystrzałów z amunicji do broni ręcznej, ponad 1000 wystrzelonych pocisków dużego kalibru, 13 wystrzelonych pocisków 1100 funtowych.
Organizowany przez US Pacific Fleet, RIMPAC 2020 był prowadzony przez wiceadmirała USA Scotta Conn, dowódcę 3. Floty Stanów Zjednoczonych.
„Nasz zespół okrętów, spędził ostatnie dwa tygodnie na ćwiczeniach morskich, pokazując, determinację i zdolność do wspólnego działania w tych trudnych czasach” – powiedział Conn. „Wzmocniliśmy relacje i pogłębiliśmy wzajemne zaufanie. Każdy kraj uczestniczący w ćwiczeniach ma coś do zaoferowania, a ten zróżnicowany zakres wiedzy i profesjonalizm czyni nas silniejszymi i pozwala nam współpracować w celu zapewnienia wolnej i otwartej żeglugi po Oceanie Indyjskim i Pacyfiku”.
W tegorocznych ćwiczeniach wzięły udział siły z Australii, Brunei, Kanady, Francji, Japonii, Nowej Zelandii, Republiki Filipin, Republiki Korei, Singapuru i Stanów Zjednoczonych.
Scenariusz ćwiczeń RIMPAC 2020 został opracowany w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestniczących sił zbrojnych oraz populacji Hawajów. W tym celu ćwiczenia odbywały się na otwartych wodach z pominięciem jednostek lądowych z uwagi na zagrożenia za strony COVID-19.
Dowództwo US Pacific Fleet opracowało zmodyfikowany plan RIMPAC jako sposób na przeprowadzenie ćwiczeń o maksymalnej wartości szkoleniowej i minimalnym ryzyku dla sił, sojuszników i partnerów.
Po raz pierwszy na ćwiczeniach RIMPAC kobieta spoza Stanów Zjednoczonych, kapitan Phillipa Hay z Królewskiej Marynarki Wojennej Australii (RAN), przewodziła grupie zadaniowej RIMPAC składającej się z ponad 2500 marynarzy.
„Chciałbym wyrazić moje szczere uznanie i podziękować wszystkim krajom uczestniczącym w RIMPAC 2020. Nasze wzajemne zaangażowanie na rzecz wolnej i otwartej żeglugi po Oceanie Indyjskim i Pacyfiku zapewni swobodę przemieszczania, transportu i funkcjonowania gospodarki teraz i w przyszłość ”, powiedział adm. John C. Aquilino, dowódca Floty Pacyfiku Stanów Zjednoczonych.
Ćwiczenia odbywają się co dwa lata i zapewniają wyjątkową okazję do szkolenia, które wzmacnia międzynarodowe partnerstwo morskie zwiększa interoperacyjność i poprawia gotowość uczestniczących sił do szerokiego zakresu potencjalnych operacji. Odpowiedni, realistyczny program szkoleniowy obejmował między innymi międzynarodową walkę z okrętami podwodnymi, operacje przechwytywania na morzu i szkolenia w zakresie prowadzenia ognia, a także inne wspólne możliwości szkoleniowe.
Źródło: media.defense.gov