Broń laserowa na USS Minnesota

Print Friendly, PDF & Email
USS Minnesota amerykański okręt podwodny klasy Virginia. / Zdjęcie: US Navy
USS Minnesota amerykański okręt podwodny klasy Virginia. / Zdjęcie: US Navy

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych opublikowała na Twitterze zdjęcie USS Minnesota , okrętu podwodnego klasy Virginia, gratulując załodze zdobycia nagrody Meritorious Unit Commendation. Zdjęcie przedstawia marynarzy na szczycie kiosku okrętu podwodnego i zawiera kilka interesujących szczegółów. Broń, którą trzyma jeden z członków załogi łodzi podwodnej, naprawdę jest interesująca. 

Okręty podwodne są najbardziej narażone na potencjalny atak podczas marszu na powierzchni. Dlatego testuje się różne sposoby mające odstraszać przeciwnika: łodzie z ładunkiem wybuchowym, drony oraz jak w tym przypadku laser oślepiający.

Te urządzenia do projekcji światła emitują bardzo silne i czasami modulowane wiązki laserowe z niezwykłą precyzją na duże odległości. Chodzi o to, że tymczasowo oślepią i zdezorientują napastnika, a nawet uszkodzą elektroniczną optykę. Użycie takiej broni może dać kilka cennych sekund, które umozliwią okrętowi podwodnemu szybkie zanurzenie.

Broń, którą widzimy na tym zdjęciu, to BE Meyers Glare LA-9.
Broń, którą widzimy na tym zdjęciu, to BE Meyers Glare LA-9.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych rozmieściła te systemy na wielu swoich okrętach, w tym na lotniskowcach. Podobne urządzenia można spotkać w siłach zbrojnych Chin. Niedawno pojawił się raport informujący iż amerykańskie okręty podwodne mogą być w przyszłości wyposażone w tzw. maszt laserowy, który miałby pełnić podobne funkcje odnośnie oślepiania potencjalnych celów

Według producenta skuteczność promienia lasera wynosi w nocy 4 km a w dzień do 1,5 km. Natomiast ofensywne rażenie możliwe jest do 500 m. Testy tej broni wykazały iż w określonych sytuacjach może być bardzo skuteczna.

BE Meyers Glare LA-9 na wyposażeniu załogi USS Minnesota. / Zdjęcie: US Navy
BE Meyers Glare LA-9 na wyposażeniu załogi USS Minnesota. / Zdjęcie: US Navy

Na opublikowanym zdjęciu USS Minnesoty, widać podwójne maszty fotoniczne AN / BVS-1. W przeciwieństwie do tradycyjnych peryskopów przesyłają cyfrowy obraz wideo do sterowni okrętu. Pozwala to na umieszczenie sterowni niżej w głównym kadłubie okrętu klasy Virginia, ponieważ peryskopy nie muszą do niego fizycznie docierać. 

Źródło: thedrive.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *