Bataan ARG wraca do portu macierzystego

Okręt desantowo USS Bataan (LHD 5) Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych przepływa przez Morze Śródziemne, 25 lutego 2024 r. / Zdjęcie: US Navy, kpr. Rafael Brambila-Pelayo

Okręty Bataan Amphibious Ready Group (ARG) wraz z zaokrętowaną 26. Morską Jednostką Ekspedycyjną (MEU(SOC)) opuściły Morze Śródziemne po przeprowadzeniu operacji w obszarze działań Szóstej Floty Stanów Zjednoczonych 5 marca, 2024. W nadchodzących tygodniach marynarze i żołnierze piechoty morskiej przepłyną Ocean Atlantycki i wrócą do domu, do Norfolk w Wirginii i Camp LeJeune w Karolinie Północnej.

Od grudnia Bataan ARG i 26. MEU(SOC) prowadzą szkolenia, ćwiczenia i operacje w obszarach odpowiedzialności amerykańskiego dowództwa europejskiego i amerykańskiego dowództwa w Afryce, w celu wspierania stabilności i bezpieczeństwa na morzu w obronie interesów USA, sojuszników i partnerów .

„Przez cały nasz pobyt w regionach Piątej i Szóstej Floty Stanów Zjednoczonych marynarze i piechota morska Bataan ARG i 26. MEU (SOC) pokazali wyjątkowe zdolności, które wnosimy jako siły reagowania naszym sojusznikom i partnerom” – powiedział 8. Dywizjon Amphibious Komandor, kapitan Martin Robertson. „Nasza obecność we wschodniej części Morza Śródziemnego była dokładnie tym, czego potrzebował nasz naród: zintegrowane siły Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej gotowe do reakcji, gdy zostaną wezwane”.

Zakończenie tego tranzytu i wejście na Ocean Atlantycki to kamień milowy i jedna z ostatnich zaplanowanych operacji Bataan ARG i 26. MEU(SOC), które trwają prawie 8 miesięcy.

Bataan ARG składa się z desantowego okrętu typu Wasp USS Bataan (LHD 5), okrętu desantowego typu Harpers Ferry USS Carter Hall (LSD 50) i transportowego statku desantowego typu San Antonio USS Mesa Verde (LPD 19). Okręty wypłynęły z Norfolk w Wirginii 10 lipca i przeprowadziły szkolenia, ćwiczenia i operacje mające na celu wspieranie stabilności i bezpieczeństwa na morzu w obronie interesów USA, sojuszników i partnerów.

26. MEU (SOC) służy jako jedna z najważniejszych jednostek sił reagowania kryzysowego, zdolna do prowadzenia operacji desantowych, reagowania kryzysowego i operacji o ograniczonym zakresie działania, w tym umożliwiania wprowadzenia sił uzupełniających i wyznaczonych operacji specjalnych w celu wsparcia działających na danym opbszarze sił. W połączeniu z BAT ARG, 26. MEU (SOC) służy jako najważniejsza jednostka zastępcza z pełnym zestawem zdolności obejmujących wszystkie domeny, umożliwiających ciągłe działanie w obszarach przybrzeżnych lub w strefach starcia uzbrojenia przeciwnika.

Źródło: 6 Flota USA