TYPHOON – widziany od środka
Prezentujemy ciekawe zdjęcia największego atomowego okrętu podwodnego zbudowanego w czasach ZSRR typ TYPHOON. Zdjęcia wnętrza okrętu wykonał igor113 (na proźbę autora nie publikujemy imienia i nazwiska). Dodatkowo autor tych interesujących zdjęć zgodził się odpowiedzieć nam na kilka pytań. Poniżej prezentujemy krótki wywiad wraz z bardzo ciekawymi fotografiami. Prezentujemy ponadto schemat tego wielkiego atomowego okrętu podwodnego.
WR – W Internecie opublikowałeś interesujące zdjęcia z pobytu na atomowym okręcie podwodnym klasy Typhoon, to zamiłowanie do tego typu okrętów, czy chęć zwiedzenia takiego okrętu?
Igor – Nie jestem pasjonatem okrętów podwodnych i to zupełny zbieg okoliczności, że trafiłem na ten właśnie okręt. Byłem szczęśliwy z możliwości zwiedzenia go i wykonania kilku zdjęć.
WR – Mógłbyś zdradzić w której bazie Rosyjskiej Marynarki Wojennej zrobione zostały te zdjęcia?
Igor – Niech to pozostanie małą tajemnicą, choć gdybyś poszperał w prasie na pewno znalazłbyś miejsce gdzie stacjonują te okręty.
WR – Czy mógłbyś powiedzieć w jaki sposób dostałeś się na atomowy okręt podwodny typu Typhoon?
Igor – Wolałbym nie udzielać na to pytanie odpowiedzi…
WR – Na jednym ze zdjęć widać dość sporą dziurę w kiosku, na innych skorodowane urządzenia wewnątrz okrętu?
Igor – Wspomniana dziura w kiosku nie jest czymś strasznym, znajduje się w miejscu gdzie pomieszczenia nie są hermetyczne, więc nie zagraża okrętowi. Praktycznie wystarczyłoby kilka spawów i problem ten byłby w dość prosty sposób rozwiązany. Mimo widocznej korozji stan okrętu jest bardzo dobry, wszystkie systemy są podtrzymywane w „roboczym stanie”. Tak mogę to ocenić z poziomu mojego wykształcenia, jako fizyk teoretyk.
WR – Czy nie ma obawy przed uszkodzeniem tych urządzeń? Siłownia atomowa to newralgiczny punkt każdego okrętu podwodnego.
Igor – Obawy przed uszkodzeniem reaktora atomowego nie ma. Długie lata eksploatacji atomowych okrętów podwodnych pokazały duży stopień bezpieczeństwa przedziałów w których znajduje się reaktor atomowy. Fotografie, które wykonałem pokazują iż przedział reaktora jest w bardzo dobrym stanie a reaktor był w stanie wyciszenia.
WR – Silosy rakiet są puste, czy są tam może rakiety balistyczne? Na zdjęciu widać tylko otwartą pokrywę jednego z 20 silosów rakietowych jakie posiada ten okręt podwodny.
Igor – Na okręcie na którym byłem nie było żadnego pocisku balistycznego. Wszystkie silosy rakiet były puste. Widziałem tylko torpedy i było to jedyne uzbrojenie tego okrętu. Pokrywa silosu został a otwarta by można się było przyjrzeć jak wygląda cały ten mechanizm z góry.
WR – Czy na zdjęciu Typhoon-11 widoczny jest właz ratunkowy?
Igor – Tak jest to właz ratunkowy, dzięki któremu załoga mogła się wydostać, gdyby okręt uległ awarii.
WR – Co mógłbyś nam zdradzić co przedstawia zdjęcie Typhoon-12?
Igor – Przykro mi ale niestety nie pamiętam co jest na tym zdjęciu.
WR – Czy na zdjęciu 66 jest widoczna tokarka, która umożliwiała wykonanie we własnym zakresie potrzebnych części które uległy awarii podczas rejsu?
Igor – Tak na okręcie były takie maszyny jak tokarka. Służyć miała do wytwarzania uszkodzonych części, ale tylko gdyby była taka potrzeba. Można tam było dokonywać różnych napraw ale jak mi powiedziano urządzenia te wykorzystywano tylko w bardzo ekstremalnych sytuacjach.
Dziękuje za ciekawą rozmowę
Witold Rychter