Zimowe praktyki podchorążych na ORP Wodnik

Print Friendly, PDF & Email
ORP Wodnik. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP, Krzysztof Miłosz
ORP Wodnik. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP, Krzysztof Miłosz

Podchorążowie V rocznika Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęli zimową praktykę morską. Przez prawie dwa tygodnie na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, zdobywać będą niezbędne doświadczenie, tak ważne w procesie wyszkolenia przyszłego oficera Marynarki Wojennej RP.

Uroczystość pożegnania okrętu miała miejsce w Porcie Wojennym Gdynia w poniedziałek 6 lutego br. Podchorążych pożegnał m. in. szef sztabu 3 Flotylli Okrętów, kmdr Przemysław Karaś oraz szef szkolenia 3 Flotylli Okrętów, kmdr Walter Jarosz.

Przyszli oficerowie w czasie rejsu będą mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i utrwalenia nawyków dobrej praktyki morskiej w trudnych, zimowych warunkach. Nad prawidłowym procesem szkolenia na pokładzie okrętu czuwać będzie kadra dydaktyczna Akademii Marynarki Wojennej.

Trasa rejsu obejmuje basen Morza Bałtyckiego. Zmienne warunkami jakie panują na morzu, zwłaszcza zimą, w dużym stopniu podnoszą kwalifikacje podczas procesu szkolenia nawigacyjnego, technicznego i obsługi sprzętu znajdującego się na okręcie. To już jedna z ostatnich okazji do zdobycia dodatkowej wiedzy oraz obycia z okrętem jeszcze przed promocją oficerską. Zimowa praktyka dla podchorążych V rocznika jest doskonałym elementem wyszkolenia przyszłych oficerów.

Planowany powrót okrętu do macierzystego portu nastąpi w piątek, 17 lutego.

***

Okręt szkolny ORP Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji „Pustynna burza”, pełniąc rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”. W 2018 roku ORP Wodnik odbył rejs szkolny na Morze Śródziemne oraz do Kuwejtu, po raz pierwszy w historii na pokładzie z podchorążymi z Arabii Saudyjskiej, Kataru i Kuwejtu, którzy studiowali w AMW.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Mewa

Chiński okręt badawczy wpłynął na wody terytorialne Japonii

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery wojennej na ORP Mewa

Nowa chińska torpeda o napędzie atomowym miałaby zasięg 10 000 kilometrów

Systemy Thales MCM wykazują interoperacyjność z marynarkami wojennymi NATO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *