USA zatwierdzają sprzedaż lekkich torped MK 54 do Korei Południowej

Print Friendly, PDF & Email
Lekka torpeda MK 54 wystrzelona z okrętu wojennego. / Zdjęcie: Raytheon
Lekka torpeda MK 54 wystrzelona z okrętu wojennego. / Zdjęcie: Raytheon

Departament Stanu podjął decyzję o zatwierdzeniu możliwej zagranicznej sprzedaży uzbrojenia Republice Korei lekkich torped MK 54 i związanego z nimi sprzętu za szacunkowy koszt 130 milionów dolarów.

Lekka torpeda Mk 54 jest podstawową bronią do zwalczania okrętów podwodnych używaną przez amerykańskie okręty nawodne, lotnictwo morskie oraz śmigłowce.

Amerykańska marynarka wojenna zaprojektowała sonar wykorzystywany w torpedach typu Mk 54 do pracy w płytkich wodach i w obecności innych systemów sonarowych. Mark 54 został opracowany wspólnie przez Raytheon Integrated Defense Systems i US Navy w ramach programu Lightweight Hybrid Torpedo US Navy w odpowiedzi na problemy z istniejącymi torpedami Mark 50 i Mark 46.

Torpeda Mark 54 ma długość 2,71 m, średnicę 32,3 cm i masę 275,7 kg. Głowica przenoszona przez torpedy ma silny ładunek wybuchowy i waży 43,9 kg. Lekka torpeda MK 54 napędzana jest tłokowym silnikiem spalinowym, który spala płynne paliwo Otto II. Układ napędowy umożliwia uzyskanie przez torpedę prędkości 74,1 km na godzinę. Torpeda ma zasięg operacyjny 9,1 km.

Mk 54 może być wystrzeliwana z okrętów nawodnych za pośrednictwem wyrzutni torped nawodnych okrętów Mark 32 lub systemów rakiet przeciw okrętom podwodnym (ASROC) pionowego startu, a także z większości samolotów ASW, chociaż mają one nieco inną długość i wagę.

Torpeda Mk 54 jest na tyle mała i lekka, że można ja umieścić ​​w wewnętrznej komorze na broń w samolotach P-8 Poseidon. Samoloty te mogą zabrac do pięć torped tego typu.

Głowice odłamkowo-burzące zastosowane w torpedach mają wystarczającą moc do zniszczenia okrętów podwodnych, które załoga Posejdona może zlokalizować i śledzić przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. P-8 Poseidon wykorzystuje zestawy naprowadzane przez GPS (HAAWWC) do zrzucania torped z dużych wysokości.

Przeczytaj też:

Rosyjskie okręty podwodne pojawiły się na wodach w północnej Europie

HMS Vanguard znów w służbie Royal Navy

Prezydent podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO na ORP Gen. T. Kościuszko

iXblue i ECA Group z powodzeniem testują swoje produkty w Polsce

SSBN Generalissimus Suworow rozpoczyna próby fabryczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *