94. rocznica utworzenia 13 Dywizjonu Trałowców

Print Friendly, PDF & Email

Od 94 lat siły 13 Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane walką minową. To kawał czasu, wiele lat doświadczeń, niezliczonych dni na morzu. Dziś marynarze świętują, nie tylko wspominając to co było, ale również z optymizmem patrząc w przyszłość.

Zgodnie z marynarską tradycją uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 8.00 podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach dywizjonu. Następnie z pokładu niszczyciela min ORP Albatros, na wodach Zatoki Gdańskiej złożono wieniec ku czci wszystkich marynarzy, którzy podczas II wojny światowej oddali życie w obronie Ojczyzny.

Po powrocie z morza przeprowadzono uroczysty apel, w trakcie którego głos zabrał Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża:

„Obchodzona kolejna rocznica wykracza daleko poza czasy obecne, a sięga głęboko w historię morskich sił zbrojnych dając wspaniały przykład wielu pokoleniom. Przez lata, tak i teraz, Dywizjon zawsze tworzyli ludzie, którzy za priorytet przyjmowali zachowanie wysokiego poziomu wyszkolenia oraz ugruntowywanie związanych z nim dobrych praktyk. Nasze marynarskie dziedzictwo tworzymy razem, wspólnie – zarówno na co dzień, jak i w momentach przełomowych. Wysoki prestiż Marynarki Wojennej, jest także wynikiem Waszej odpowiedzialnej i dobrze pełnionej służby dla Rzeczpospolitej, wszechstronnemu wykorzystaniu sprzętu, przekazowi wiedzy i umiejętności jakimi dysponują najbardziej doświadczeni marynarze. Żołnierski honor,  umiłowanie ojczyzny, odwoływanie  się do najlepszych marynarskich tradycji w połączeniu z kompetencją i odwagą, stanowią bezcenny kapitał Dywizjonu.” – kontradmirał Piotr Sikora.

                                                                                                             ***

Ostatnie lata to okres intensywnej służby na morzu związanej z udziałem okrętów 13 Dywizjonu Trałowców w ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Siły dywizjonu uczestniczyły w setkach krajowych i międzynarodowych ćwiczeń – w ramach NATO, a wcześniej Partnerstwa dla Pokoju. Załogi okrętów co roku udowadniają swoje doskonałe wyszkolenie w prowadzeniu działań minowych i przeciwminowych, a oficerowie dywizjonu uważani są za ekspertów z zakresu planowania i prowadzenia takich operacji, czego potwierdzeniem jest już niejednokrotny udział oraz dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).

Obecnie w skład  13 Dywizjon Trałowców wchodzą 3 nowoczesne niszczyciele min, tj. OORP Kormoran, Albatros i Mewa, a także 5 trałowców, co sprawia, że siły OPM są w pełni komplementarne, wzajemnie się uzupełniają, są również gotowe do realizacji działań o zróżnicowanym charakterze. Sprawnie przeprowadzony proces modernizacji i wyszkolenia posiadanych sił to dowód, że tradycja i nowoczesność to dwa wyznaczniki, którymi Dywizjon kieruje się w swojej codziennej służbie.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *