Marynarki wojenne USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich kończą pierwsze ćwiczenia integracji USV i AI

Ocean Aero Triton USV, po lewej, operuje w Zatoce Arabskiej z USV Saildrone Explorer podczas dwustronnych ćwiczeń między US Navy i marynarką wojenną ZEA. / Zdjęcie: Porucznik Jay Faylo / Centralne Dowództwo Sił Morskich USA

Ćwiczenia obejmowały USV, aby uchwycić obrazy innych pobliskich statków, za pomocą ich kamer pokładowych i czujników.

Siły morskie z USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) pomyślnie zakończyły tygodniowe ćwiczenia integracyjne systemów bezzałogowych i sztucznej inteligencji (AI). Dwustronne ćwiczenia zostały przeprowadzone w Zatoce Arabskiej i obejmowały w sumie pięć bezzałogowych okrętów nawodnych (USV) z marynarki wojennej ZEA. Poza tym Stany Zjednoczone rozmieściły swoje cztery USV, w tym dwa Saildrone Explorer, platformę Ocean Aero Triton i zbudowany przez L3Harris Technologies Arabian Fox MAST-13.

Wszystkie cztery USV z USA były obsługiwane przez Naval Forces Central Command (NAVCENT) Task Force 59.

Utworzona we wrześniu 2021 r. grupa zadaniowa jest odpowiedzialna za integrację nowych systemów bezzałogowych i rozwiązań AI z siłami morskimi USA, działającymi w regionie Bliskiego Wschodu. Jednostka ta, od momentu uruchomienia, obsługuje nowe systemy bezzałogowe w węzłach operacyjnych w Bahrajnie i Akabie w Jordanii.

Ostatnie ćwiczenia są pierwszym tego typu dwustronnym wydarzeniem między Task Force 59 a marynarką wojenną ZEA. Podczas ćwiczeń uczestniczące USV z obu krajów operowały u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich i rejestrowały zdjęcia i przekazywały obraz wideo, za pomocą kamer pokładowych i czujników, innych statków, które płynęły w pobliżu.

Wszystkie nagrane filmy i wizualizacje zostały przeniesione do centrów operacyjnych zlokalizowanych na lądzie. Po transmisji danych platformy AI w centrach operacyjnych pomogły w wykrywaniu, identyfikacji i klasyfikowaniu jednostek na podstawie uzyskanych danych.

To ćwiczenie pozwoliło nam na dalsze szkolenie naszych platform oraz sztucznej inteligencji w celu sortowania danych, co ostatecznie zwiększy nasze możliwości wykrywania potencjalnych celów lub jednostek. To były ciekawe ćwiczenia z naszymi emirackimi partnerami, którzy są w czołówce technologii w regionie.

– powiedział porucznik Jay Faylo, główny planista ćwiczeń NAVCENT Task Force 59.

Źródło: Naval Technology

III edycja konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację projektu systemów bezzałogowych

Cztery bomby lotnicze na podejściu do portu kontenerowego w Gdańsku

Rosyjska Flota Czarnomorska wyszła w morze