Zwodowanie lodołamacza o napędzie atomowym Jakucja
Według informacji opublikowanych przez agencję Tass w listopadzie 2022 r. lodołamacz o napędzie atomowym Jakucja został zwodowany w Stoczni Bałtyckiej w Sankt Petersburgu w północno-zachodniej Rosji. W ceremonii uczestniczył za pośrednictwem łącza wideo prezydent Rosji Władimir Putin.
Jakucja należy do serii nowych wszechstronnych lodołamaczy o napędzie atomowym Projektu 22220, które są budowane dla rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Atomowej Rosatom i są największymi i najpotężniejszymi lodołamaczami na świecie. W ramach realizowanego od 2013 roku projektu powstanie łącznie pięć lodołamaczy. Lodołamacze Arktika i Sibir dołączyły już do rosyjskiej floty atomowej.
Jakucja to czwarty statek Projektu 22220, prace nad tą jednostką rozpoczęły się w 2020 roku. Po zwodowaniu lodołamacz zostanie wyposażony na specjalnym nabrzeżu Stoczni Bałtyckiej. Baltic Shipyard to jedno z największych przedsiębiorstw stoczniowych w Rosji, które zostało założone w 1856 roku. Przedsiębiorstwo jest włączone do United Shipbuilding Corporation i specjalizuje się w budowie dużych statków i jednostek pływających.
Stocznia posiada zaplecze produkcyjne i nowoczesny sprzęt do pracy w pełnym cyklu. W sumie Stocznia Bałtycka w swojej ponad 160-letniej historii zbudowała ponad 600 okrętów wojennych, okrętów podwodnych i statków cywilnych.
Projekt 22220, znany również pod rosyjskim oznaczeniem serii rozmiarów LK-60Ya, to seria rosyjskich lodołamaczy o napędzie atomowym. Wiodący statek tego typu Arktika, został przekazany do służby w 2020 roku.
Lodołamacze projektu 22220 mają długość całkowitą 173,3 m (569 stóp) i 160,0 m (525 stóp) na tzw. linii wodnej. Podczas gdy maksymalna szerokość wynosi 34 metry (112 stóp), na projektowej linii wodnej szerokość kadłuba zmniejsza się do 33 metrów (108 stóp) z powodu nachylonych boków.
Lodołamacze mają pomagać statkom przemierzającym w przyszłości szlak północny a nowo budowane okręty podwodne mają dbać o bezpieczeństwo na wodach Oceanu Arktycznego.
Źródło: navyrecognition.com
Przeczytaj też:
Sojusznicze szkolenie na Bałtyku
Współpraca 8 FOW z siłami 16 DZ w ramach ćwiczenia ZALEW-23
USA i Japonia przeprowadziły dwustronne ćwiczenia morskie
Barracuda Duguay-Trouin rozpoczęła próby morskie
Początek budowy kolejnego niszczyciela min dla 8FOW