Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą się w całej Polsce obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni także 8.Flotylla Obrony Wybrzeża zaplanowała liczne, atrakcyjne przedsięwzięcia. W planie znalazło się wiele imprez o patriotycznym charakterze, które umożliwią mieszkańcom oraz odwiedzającym nas gościom, razem celebrować to wspaniałe święto.

Święta i uroczystości wojskowe są istotnym elementem kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego. Służą integracji wojska ze społeczeństwem oraz podkreślają ciągłość istnienia Sił Zbrojnych Państwa. Dla obchodów Święta Wojska Polskiego ustanowiono datę 15 sierpnia, na pamiątkę wygranej w 1920 roku Bitwy Warszawskiej. Obchody święta rozpoczną się w jednostkach 8.FOW już w piątek 13 sierpnia. Żołnierze i pracownicy wojska spotkają się na uroczystych zbiórkach, gdzie odczytane zostaną rozkazy okolicznościowe, a osobom zasłużonym wręczone zostaną odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Razem uczcijmy święto żołnierzy i wiktorię Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku. To święto jest świętem nas wszystkich.


Poniżej przedstawiamy plan tegorocznych obchodów i imprez:

14.08. NIEDZIELA

Świnoujście

12:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym przy ul. Piłsudskiego 43.

13:00 – Przemarsz z Kościoła Garnizonowego na Plac Słowiański pod pomnik „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” oraz uroczysty apel z udziałem asysty honorowej oraz świnoujskiej Orkiestry Wojskowej

14:00 – Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

14:00-19:00 – Zwiedzanie okrętów (ORP Kraków, ORP Jamno) oraz pokaz sprzętu jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Na stanowisku informacyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu będzie można dowiedzieć się o zasadach naboru do służby oraz do nowej formy służby, czyli Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

Szczecin, Wały Chrobrego

11:00-17.00 – Zwiedzanie okrętów ORP Toruń oraz H-13 Przemko.

15.08. PONIEDZIAŁEK

 Świnoujście

08:00 – Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej i Świetlnej na okrętach 8. FOW

12:00-16:00 – Udostępnienie do zwiedzania Sali Tradycji oraz wystawy okolicznościowej „Torpedowce w służbie MW” oraz „Polska Flotylla Rzeczna” w Klubie Garnizonowym 8.FOW, ul. Piłsudskiego 45.

Ustka

14.00-17.00 – Zwiedzanie okrętu (ORP Wigry)

Serdecznie zapraszamy Państwa do spędzenia tych dni z Wojskiem Polskim i 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża !!!

***

15 sierpnia to święto upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej nad Rosją Sowiecką. W okresie II Rzeczypospolitej obchodzone było bardzo uroczyście dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny. Obchodzono je podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i do 1947 r. w Wojsku Polskim. W następnych latach zaniechano jego obchodów, pomimo iż nigdy nie zostało anulowane żadnym aktem prawnym i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1DP im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990-1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dopiero ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 r. przywróciła w dniu 15 sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego.

Przeczytaj też:

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego 2022

Święto Marynarki Wojennej w Gdyni

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

Święto Marynarki Wojennej

Źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *