NATO zakończyło ćwiczenia Dynamic Maruner-Mavi Balina 22

Ćwiczenia Dynamic Mariner/Mavi Balina prowadzone są z bazy marynarki wojennej tureckiej marynarki wojennej Aksaz w Marmaris, Muğla. Źródło: Turecka Marynarka Wojenna/© MARCOM - Dowództwo Morskie Aliantów.
Ćwiczenia Dynamic Mariner/Mavi Balina prowadzone są z bazy marynarki wojennej tureckiej marynarki wojennej Aksaz w Marmaris, Muğla. Źródło: Turecka Marynarka Wojenna/© MARCOM – Dowództwo Morskie Aliantów.

W ćwiczeniach aktywnie będzie brać udział pięć okrętów podwodnych, 50 jednostek nawodnych i pięć samolotów z 12 krajów.

To ćwiczenie jest prowadzone w połączeniu z ćwiczeniem tureckiej marynarki wojennej Mavi Balina 2022. Oba ćwiczenia odbyły się między 11 a 22 września. Okręty wojenne biorące udział w tych ćwiczeniach stacjonowały wcześniej w bazie morskiej Aksaz w Marmaris, Muğla, Turcja.

Ćwiczenie MARCOM Dynamic Mariner ma na celu zwiększenie interoperacyjności uczestniczących sił, jednocześnie demonstrując Komponent Morski Sił Szybkiego Reagowania NATO (NRF/M). Ma poprawić również elastyczność i zdolność sił NATO do współpracy z krajami sojuszniczymi i partnerskimi.

W ćwiczeniu bierze udział około 1500 członków personelu i piechoty morskiej z Turcji, USA, Belgii, Francji, Grecji, Niemiec, Włoch, Kanady, Polski, Bułgarii, Rumunii i Hiszpanii.

W ćwiczeniach aktywnie brało udział pięć okrętów podwodnych, 50 jednostek nawodnych i pięć samolotów, w tym samoloty patrolowe i śmigłowce morskie.

W ćwiczeniach wzięły również udział dwie stałe siły morskie NATO, które są odpowiedzialne za stałe wspieranie postawy kolektywnej obrony sojuszu.

Grupy obejmują Stałą Grupę Przeciwdziałania Minom NATO Drugą (SNMCMG2) oraz Stałą Grupę Morską NATO 2 (SNMG2).

W ramach ćwiczeń Dynamic Mariner-Mavi Balina uczestnicy przeszli szkolenie doskonalące umiejętności niezbędne do wykonywania różnych operacji morskich. Obejmuje walkę z okrętami podwodnymi, walkę z okrętami nawodnymi, przeprowadzano misje desantowe, operacje hybrydowe, operacje ochrony sił i stosowano środki przeciwminowe.

Zastępca dowódcy MARCOM i wiceadmirał francuskiej marynarki wojennej Didier Piaton powiedział:

Dynamic Mariner to niezwykle ważne ćwiczenie morskie na dużą skalę. Tegoroczne wydarzenie obejmuje więcej zasobów niż kiedykolwiek wcześniej, ułatwiło zwiększoną interoperacyjność między naszymi narodami i zwiększyło gotowość operacyjną. Nadal ściśle współpracujemy z Turcją i innymi sojusznikami i naszymi partnerami w tym rejonie, aby odstraszać agresorów i bronić sojuszu.

Źródło: naval-technology.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.