Holownik “Wasilij Biech” zatopiony przez Ukraińców

Holownik Wasilij Biech. / Zdjęcie:  kchf.ru
Holownik Wasilij Biech. / Zdjęcie: kchf.ru

Ukraińska marynarka wojenna pochwaliła się kolejnym sukcesem. Strona ukraińska twierdzi, że zatopiła rosyjski holownik Wasilij Biech. Na dowód pokazuje film. Wasilij Biech to holownik należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

W piątek rano ukraińska armia poinformowała w mediach społecznościowych, że zatopiła go w nocy, gdy transportował on ludzi, amunicję i system rakiet ziemia-powietrze TOR na Wyspę Węży. W komunikacie podano również informację, że Wasilij Biech został zbudowany w Astrachaniu, a na uzbrojeniu floty był od 2017 r.

Rosjanie stale transportują zarówmno uzbrojenie, sprzęt oraz ludzi na wyspę węrzy, która jest ważnym strategicznie punktem na Morzu Czarnym.

W sieci już krążą nagrania rzekomo pokazujące trafienie w statek. Ataku najprawdopodobniej dokonano przy pomocy systemu rakietowego Neptun, ukraińskiej produkcji, który wykorzystano do zatopienia krążownika Moskwa w kwietniu.

Najprawdopodobniej Ukraińcy mogli skorzystać z pomocy Amerykanów, którzy stale śledzą rosyjskie okręty wojenne pływające na Morzu Czarnym.

Holownika Wasilij Biech nie należy mylić z korwetą Wasilij Bykow, także należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ukraińcy chwalili się jej zniszczeniem w marcu. Tymczasem okazało się, że pływa “cała i zdrowa”.

Jesto to kolejny rosyjski statek zniszczony przez Ukraińców. Rosjane do transportu sprzętu wojskowego zaczęli używać holowników gdyz obawiają się utraty okrętów wojennych. Jeśli te doniesienia się potwierdzą to Rosjanie będa mieli spory problem z zaopatrywaniem Wyspy Węży, gdyż Ukraińcy udowodnili że moga zaatakowac dowolny statek lub okręt wojenny pływający na tych wodach.

Źródło: wp.pl/Twitter/UA Navy

Przeczytaj też:

Czy Wasilij Bykow nie został zniszczony?

Badanie wraku okrętu podwodnego SM UC-47 z I wojny światowej

Ukraińcy zatopili supernowoczesną rosyjską korwetę

Holownik H-2 przekazany gdyńskiej Flotylli

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-2 Mieszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *