Francuska marynarka wojenna używa mini okrętu podwodnego Nautile

Mini okręt podwodny Nautile podczas demonstracji Eledone. / Zdjęcie: francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych
Mini okręt podwodny Nautile podczas demonstracji Eledone. / Zdjęcie: francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych

Nautile to mini okręt podwodny z załogą, której właścicielem jest Ifremer, Francuski Instytut Badawczy ds. Eksploatacji Morza. Oddany do użytku w 1984 roku, miniaturowy okręt podwodny może być eksploatowany na głębokości do 6 km (3,7 mil).

Nautile jest w stanie pomieścić trzy osoby. Ma długość 8 m, aparaty fotograficzne, kamery wideo oraz szereg naświetlaczy. Jest wyposażony w dwa zrobotyzowane ramiona, które umożliwiają zdalną manipulację.

Nautile może przebywać pod wodą nawet do ośmiu godzin za jednym razem. Dwa statki mogą pełnić rolę statku-matki dla Nautile: Pourquoi Pas? i Atalante. Na początku swojej działalności Nautile operował z statku RV Nadir.

Ifremer, poprzez swoje prace badawcze i porady ekspertów, przyczynia się do pogłębiania wiedzy na temat oceanów i ich zasobów, monitorowania środowiska morskiego i przybrzeżnego oraz zrównoważonego rozwoju działalności morskiej. W tym celu Ifremer opracowuje i obsługuje narzędzia do obserwacji, eksperymentowania i monitorowania oraz zarządza bazami danych oceanograficznych.

Zobacz też:

Tureckie mini drony podwodne STM-500

Kanada planuje kupić francuskie okręty podwodne

Poważne uszkodzenia francuskiego okrętu podwodnego Perle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *