Trzy rosyjskie okręty podwodne w Arktyce

Print Friendly, PDF & Email
Wynurzenie rosyjskiego okrętu podwodnego spod lodu. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Rosji
Wynurzenie rosyjskiego okrętu podwodnego spod lodu. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Rosji

W rejonie archipelagu Ziemi Franciszka Józefa, wyspy Alexandra Land i przyległych wód z udziałem Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego trwa kompleksowa wyprawa arktyczna Umka-2021.

Trzy rosyjskie okręty podwodne o napędzie atomowym jednocześnie wynurzyły się spod lodu w odległości do 300 metrów od siebie po raz pierwszy w historii podczas ćwiczeń arktycznych – poinformował w piątek głównodowodzący marynarki wojennej admirał Nikołaj Jewmenow.

W ramach wyprawy arktycznej po raz pierwszy w historii rosyjskiej marynarki wojennej trzy okręty podwodne o napędzie atomowym wypłynęły spod lodu w promieniu 300 metrów”

– powiedział admirał Nikołaj Jewmenow

Admirał poinformował, że w rejonie archipelagu Ziemi Franciszka Józefa, Wyspy Aleksandryjskiej i przyległych wód z udziałem Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego trwa kompleksowa wyprawa arktyczna Umka-2021.

W wyprawie bierze udział ponad 600 żołnierzy i personelu cywilnego oraz duża ilość sprzętu wojskowego i specjalnego. Obecnie średnia temperatura powietrza na tym obszarze wynosi minus 25-30 stopni Celsjusza, pokrywa lodowa ma 1,5 metra grubości, a siła wiatru wynosi 32 m / s.

Źródło: www.tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *