Sabb chce zaoferować okręty podwodne Finlandii

Print Friendly, PDF & Email
Grafika przedstawiająca okręt podwodny typu Saab Kockums A26. / Zdjęcie: Saab Kockums
Grafika przedstawiająca okręt podwodny typu Saab Kockums A26. / Zdjęcie: Saab Kockums

W ostatnich latach Saab zdobył szereg kluczowych kontraktów dla fińskiej marynarki wojennej, w tym na torpedy ASW, a także jest głównym wykonawcą systemów zarządzania walką dla korwet typu Pohjanmaa (znanych również jako Squadron 2020).

Saab zauważył, że Fińska Marynarka Wojenna w ostatnich latach rozszerzyła swoje możliwości inwestując w okręty wojenne mogące działać na większym obszarze. Marynarka Wojenna, która tradycyjnie koncentrowała się na atakach typu “uderz i uciekaj”, a także na operacjach minowych na fińskich wodach terytorialnych, chce teraz odgrywać większą rolę. Spowodowało to ponowne zainteresowanie okrętami podwodnymi i skupienie się na wojnie podwodnej. Dlatego Finlandia chce realizować programy związane z pozyskaniem torped. W broń tą mogą być wyposarzone posiadane okręty wojenne.

Zmiana podejścia do spraw morskich uwypukliła również potrzebę realistycznego szkolenia, np. wspólne ćwiczenia ASE ze szwedzkimi siłami podwodnymi. Ćwiczenia te były priorytetem dla Finlandii w ostatnich latach.

Finnish Navy Trains ASW with Swedish Submarine

Szwedzkie okręty podwodne były ogólnie wysoko cenione przez analityków, w szczególności na niewielkich akwenach morskich jak np. Morze Bałtyckie, ale miały trudności z przebiciem się na rynek eksportowy zdominowany przez Niemcy, Francję i Związek Radziecki / Rosję. Ponieważ tradycyjnie neutralny status kraju był popularnym kozłem ofiarnym, pojawiła się perspektywa, że nadchodzące członkostwo Szwecji w NATO może zaoferować nowe możliwości, w szczególności wśród członków Sojuszu. Kwestią jest czy Saab zgodzi się na taka współpracę.

Z przemysłowego punktu widzenia nie widzimy żadnych wad związanych z przystąpieniem Szwecji do NATO. Jest jednak zbyt wcześnie, aby komentować możliwości rynkowe dla konkretnych produktów.

- biuro prasowe Saab.

Tymczasem Saab wraz z Damenem są jedną z trzech propozycji zastąpienia okrętów podwodnych typu Walrus w Holandii.

Program budowy okrętów podwodnych A26 (a także możliwość nabycia wycofanego ze służby okrętu podwodnego typu A17 Södermanland Östergötland i być może Södermanland ze Szwecji jako rozwiązanie tymczasowe) został również zaoferowany Polsce, która stara się nabyć nowoczesne okręty podwodne w ramach programu Orka, choć przyszłość tego programu jako całości jest obecnie niepewna.

Źródło: Naval News

Przeczytaj też:

Trzeci okręt podwodny U212NFS ma zostać zbudowany przez Fincantieri dla włoskiej marynarki wojennej

CCF#12 – Tallin, Estonia

Chińska, rosyjska, irańska marynarka wojenna przeprowadzają gry wojenne

Pożar na francuskim okręcie podwodnym o napędzie nuklearnym

Rosyjskie atomowe okręty podwodne pozostaną na dnie Oceanu Arktycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *