Saab wygrywa kontrakt na przeprowadzenie badań nad przyszłymi możliwościami okrętów podwodnych dla Szwecji

Print Friendly, PDF & Email
Artystyczna wizja okrętu podwodnego dla MW Szwecji. / Zdjęcie: Saab
Artystyczna wizja okrętu podwodnego dla MW Szwecji. / Zdjęcie: Saab

Według komunikatu prasowego opublikowanego przez konsorcjum Saaba 5 grudnia 2023 r. szwedzka firma z branży obronności i bezpieczeństwa nawiązała niedawno nowe przedsięwzięcie ze szwedzką administracją ds. materiałów obronnych (FMV). Zamówienie obejmuje przeprowadzenie badań koncepcyjnych ukierunkowanych na rozwój przyszłych zdolności okrętów podwodnych dla Szwecji. Należy pamiętać iż Saab ma bardzo duże doświadczenie w tej kwestii.

Program budowy okrętów podwodnych A26

Program budowy okrętów podwodnych A26, zainicjowany przez firmę Saab dla szwedzkiej marynarki wojennej, koncentruje się na rozwoju okrętów podwodnych wyposażonych w nowoczesne możliwości. Te okręty podwodne zaprojektowano z myślą o wszechstronności w szeregu misji, w tym wywiadowczych i działaniach ZOP.

Kluczową cechą A26 jest zaawansowana technologia stealth, zwiększająca dyskrecję operacyjną. W projekcie uwzględniono także specjalny przedział dla nurków lub pojazdów bezzałogowych, demonstrując nacisk na adaptacyjność i wielofunkcyjność. Program A26 ilustruje rolę Saaba w rozwoju technologii okrętów podwodnych, pokazując ich zdolność do integracji nowoczesnych funkcji z systemami obrony morskiej.

Współpraca międzynarodowa i propozycje

Rola Saaba w technologii okrętów podwodnych wykracza poza projekty krajowe, czego dowodem jest złożona przez konsorcjum Holandii propozycja zastąpienia holenderskich okrętów podwodnych typu Walrus. Propozycja ta sugeruje wyposażenie Holandii w okręty podwodne, wykorzystujące aktualne innowacje i technologię.

Źródło: Nevy Recognition

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *