Saab Podpisał Kontrakt na dwa okręty SIGINT dla Polski

Saab podpisał dziś umowę z Agencją Uzbrojenia Skarbu Państwa na zaprojektowanie, produkcję i wsparcie dwóch okrętów dla rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT– signals intelligence) dla Polski.
Komunikat prasowy wydany przez konsorcjum Saab
Łączna wartość zamówienia odpowiada około 620 mln euro, a dostawy planowane są na 2027 r. Oczekuje się, że zamówienie zostanie zarezerwowane przez konsorcjum Saab przed końcem roku.
Okręt SIGINT– signals intelligence jest wykorzystywany do wspierania pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym spektrum zdolności wywiadu morskiego. Saab będzie głównym wykonawcą, projektując i produkując dwa okręty, w tym integrację zaawansowanych systemów które pozwalających na realizację różnych misji. Okręty będą budowane przez podwykonawcę Stocznię Remontową Shipbuilding SA w Polsce.
Jesteśmy dumni, że Polska wybrała Saaba na partnera w realizacji okrętów wywiadu lektronicznego-morskiego. Przyczynimy się do zwiększenia możliwości Marynarki Wojennej RP, budując zaawansowane platformy z wiodącymi na świecie firmami oferującymi zaawansowane podzespoły, które będą wykorzystane w projektowaniu i budowie nowych okrętów SIGINT. Nowe jednostki będą mogły wykonywać szereg różnych misji i współpracować z innymi jednostkami NATO.
– powiedział prezes i dyrektor generalny Saab Micael Johansson.
Wykonanie umowy jest uzależnione od spełnienia określonych warunków finansowych. Wszystkie warunki mają zostać spełnione do końca 2022 roku.
Saab niedawno rozpoczął próby morskie okrętu wojennego Artemis (okręt ma 74 metry długości i będzie miał około 2200 ton wyporności), przyszłego szwedzkiego okrętu SIGINT – signals intelligence. Jednostka została zwodowana w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni 17 kwietnia 2019 roku. Okręty dla Polski będą prawdopodobnie bazować na doświadczeniach zdobytych przy projektowaniu, budowie i wyposażeniu okrętu Artemis.
Zadaniem tego okrętu będzie wykrywanie urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne (mogą to być np. radary, nadajniki radiowe, środki łączności) oraz przechwytywanie przesyłanych przez nie danych. Okręt będzie stanowił część strategicznego natowskiego planu, by skutecznie gromadzić informacje i w odpowiednim momencie je wykorzystać.
Źródło: navalnews.com, saab.com
Przeczytaj też:
Rozpoczęto budowę okrętów podwodnych typu 212 dla Włoskiej Marynarki Wojennej
Okręty Royal Navy ochraniają lotniskowiec USS Gerald Ford
Interwencja US Navy i Royal Nevy w Cieśninie Ormuz
Portugalski okręt podwodny NRP Arpão po raz pierwszy zawinął do RPA