Rusza BALTOPS 23

Print Friendly, PDF & Email

Korweta patrolowa ORP Ślązak, jednostka transportowo-minowa ORP Toruń oraz wchodząca w skład Stałego Zespołu Sił Odpowiedzi NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1 – SNMG1) fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wezmą udział w największych tegorocznych ćwiczeniach morskich na Bałtyku.

Najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w regionie bałtyckim – Baltops 23 rozpocznie się w sobotę, 4 czerwca, w Tallinie (Estonia).

W ćwiczeniu weźmie udział 19 krajów NATO, jeden kraj partnerski NATO, 50 okrętów, ponad 45 samolotów i 6000 żołnierzy z m. in. Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia SNMG1 oraz ORP Ślązak będą podgrywać siły OPFOR, czyli przeciwnika NATO. Natomiast ORP Toruń realizował będzie zadania transportu wojsk SZ RP oraz sił sojuszniczych. W ramach ćwiczenia wykonywane będą misje CSAR, czyli ratowanie personelu poszkodowanego podczas bojowych działań na morzu realizowane przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Kolejny z polskich okrętów – ORP Toruń weźmie udział w kilku operacjach desantowych. Pierwsza zostanie przeprowadzona na Łotwie. Operacje desantowe zostaną powtórzone na Litwie oraz na  Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce z udziałem żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. W ćwiczeniu udział wezmą także myśliwce z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenie potrwa do połowy czerwca. Zakończy się w Niemczech.

Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw partnerskich w ramach programu Partnership for Peace (PfP). Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. BALTOPS jest ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.

***

BALTOPS to największe na Bałtyku manewry morskie. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Torpeda na Zatoce Puckiej

US Navy testuje tajną technologię u wybrzeży Kalifornii

Korea Północna testuje nowy bezzałogowy pojazd podwodny Haeil

Barracuda Duguay-Trouin rozpoczęła próby morskie

Rosyjskie okręty wojenne znów wyszły na Morze Czarne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *