Rosyjskie okręty wojenne prowadzą ostrzał z za statków handlowych

Print Friendly, PDF & Email

Rosyjskie okręty wojenne Floty Czarnomorskiej pod Sewastopolem prowadzą ostrzał celów w Ukrainie chowając się za statkami handlowymi. Z pokładu tych okrętów w stronę Ukrainy są wystrzeliwane rakiety manewrujące – poinformowała w piątek ukraińska Marynarka Wojenna.

“Dowództwo Floty Czarnomorskiej zaczęło stosować podstępną +taktykę+ znaną z 2014 roku, ale tym razem na morzu” – powiadamia ukraińska flota na Facebooku. (https://tinyurl.com/ycypjdbn)

“Zbrodniarze wojenni wyprowadzają na redę Sewastopola statki floty handlowej z wyłączonymi systemami identyfikacji AIS, by nie można ich było zidentyfikować jako jednostki cywilne. Chowając za nimi swoje okręty wojenne, okupanci niszczą ukraińskie miasta i zabijają cywilów rakietami manewrującymi Kalibr” – napisano w komunikacie.

Taktyka stosowana przez Rosjan ma na celu zneutralizować potencjalne zagrożenie ze strony Ukrainy, która miała otrzymać od państw NATO pociski manewrujące przeciwokrętowe HARPOON.

Harpoon to amerykański przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z platform nawodnych, podwodnych i powietrznych, przeznaczony do zwalczania celów nawodnych. Ta broń ma przyczynić się do zniszczenia Floty Czarnomorskiej i ewentualnego odblokowania ukraińskich portów.

Źródło: PAP

Przeczytaj też:

Bezzałogowce BlueBottle dla Royal Australian Navy

Rozpoczęto budowę okrętów podwodnych typu 212 dla Włoskiej Marynarki Wojennej

Okręty Royal Navy ochraniają lotniskowiec USS Gerald Ford

Naval Group przeprowadzi badania nad bezzałogowymi bojowymi pojazdami podwodnymi dla francuskiego Ministerstwa Obrony

Atak Rosjan pociskami Kalibr na Odessę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *