Rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym Tomsk przechodzi modernizację

Print Friendly, PDF & Email
Atomowy okręt podwodny Tomsk w bazie w Wilczyńsku na Kamczatce. / Zdjęcie: Siergiej Konowałow
Atomowy okręt podwodny Tomsk w bazie w Wilczyńsku na Kamczatce. / Zdjęcie: Siergiej Konowałow

Atomowy okręt podwodny Floty Pacyfiku projektu 949A (typu Antey) Tomsk przechodzi remont i modernizację w stoczni na Dalekim Wschodzie, poinformowała w czwartek agencja prasowa TASS na podstawie komunikatów z krajowego przemysłu stoczniowego.

Okręt podwodny Tomsk przechodzi obecnie remont i modernizację w jednym z przedsiębiorstw Dalekowschodniego Centrum Budownictwa i Remontów Okrętów

– podało źródło.

Nie wypowiadało nic na temat zakresu trwających prac, ale według doniesień dwa okręty podwodne tego typu są naprawiane i modernizowane do poziomu projektu 949AM w dalekowschodniej stoczni Zvezda. Stoczniowcy z Dalekiego Wschodu naprawiają i modernizują już inny okręt podwodny Projektu 949A Czelabińsk do poziomu Projektu 949AM. Być może Tomsk będzie również modernizowany do tego standartu. Choć nie wiadomo jak na tą modernizację wpłyną sankcje nakładane na rosyjskie firmy zbrojeniowe.

TASS nie ma oficjalnych informacji na temat atomowego okrętu podwodnego Tomsk. Okręt przeszedł poprzednią naprawę w Stoczni Zvezda w 2014 roku.

Agencja TASS ujawniła wcześniej plany dostawy atomowego okrętu podwodnego projektu 949AM Irkuck o zwiększonej sile bojowej dla rosyjskiej marynarki wojennej w 2023 roku po jego modernizacji. Agencja podała, że potencjał bojowy atomowego okrętu podwodnego poo modernizacji co najmniej się podwoi. Krążownik podwodny będzie miał na pokładzie 48 pocisków manewrujących Oniks i Kalibr-PL i przed przekazaniem rosyjskiej marynarce wojennej przeprowadzi próbne odpalenie tych pocisków.

Źródło: tass.com

Przeczytaj też:

Australia dołącza do programu wsparcia eksploatacji torped MU90

Jednostki patrolowe dla Egiptu

III edycja konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację projektu systemów bezzałogowych

Amerykański SECNAV ujawnia nazwę okrętu podwodnego typu Virginia SSN 808

Rosyjski lotniskowiec Kuzniecow opuścił suchy dok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *