Rosoboronexport gotowy do przetargu na okręt podwodny P75i dla marynarki wojennej Indii

Print Friendly, PDF & Email
S-62 Sindhuvijay, okręt podwodny typu Sindhughosh oparty na radzieckim okręcie podwodnym z silnikiem Diesla klasy Kilo. / Zdjęcie: Wikipedia
S-62 Sindhuvijay, okręt podwodny typu Sindhughosh oparty na radzieckim okręcie podwodnym z silnikiem Diesla klasy Kilo. / Zdjęcie: Wikipedia

Rosyjski państwowy sprzedawca broni Rosoboronexport, część rosyjskiej państwowej korporacji hi-tech Rostec, jest gotowy do wzięcia udziału w indyjskim przetargu na dostawę okrętów podwodnych w ramach programu P75i – poinformowało biuro prasowe Rosoboronexport TASS na międzynarodowych targach lotniczych Aero India 2021.

„Rosoboronexport jest gotowy do złożenia oferty [przetargu], jeśli otrzyma odpowiednie dokumenty. Jak dotąd Indie nie ogłosiły przetargu ”- podało biuro prasowe.

Marynarka Wojenna Indii planuje zakupić sześć konwencjonalnych okrętów podwodnych P75i z niezależnym od powietrza zespołem napędowym wyposażonych w systemem pocisków uderzeniowych. Wartość projektu to około 6,9 miliarda dolarów.

Od początku 2021 r. przetarg nie został jeszcze ogłoszony.

Początkowo planowano, że dostawy pierwszych okrętów podwodnych P75i dla indyjskiej marynarki wojennej rozpoczną się w 2030 r. Eksperci uważają jednak, że dostawa rozpocznie się później z powodu pandemii koronawirusa.

Okręty podwodne typu P75I Scorpene będą uzbrojone w sześć wyrzutni torpedowych, pociski przeciwokrętowe MBDA SM-39 Exocet wystrzeliwane z wyrzutni oraz broń precyzyjną. 

Uzbrojenie ma być umieszczone w wyrzutniach z możliwością łatwego przeładowania na morzu. Indyjska marynarka wojenna ma już różne typy rosyjskich okrętów podwodnych, w tym okręt podwodny o napędzie atomowym Akula II INS Chakra. Okręty podwodne typu Sindhughosh to okręty podwodne z silnikiem Diesla typu Kilo, będące w czynnej służbie indyjskiej marynarki wojennej.

Okręt podwodny typu Projekt 75I jest następcą okrętu podwodnego typu Kalvari Projektu 75 dla indyjskiej marynarki wojennej. W ramach tego projektu indyjska marynarka wojenna zamierza nabyć sześć okrętów podwodnych z napędem spalinowo-elektrycznym, wyposażonych w zaawansowane, niezależne od powietrza systemy napędowe.

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *