Rekin-22

Blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii uczestniczyło w największych w tym roku manewrach Marynarki Wojennej RP na Bałtyku pod kryptonimem REKIN-22.

Manewry integrowały działania związków taktycznych działających w domenie morskiej, takich jak 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża oraz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Dodatkowo działania okrętów w morzu wspierały samoloty i śmigłowce Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych oraz specjalistyczne jednostki brzegowe takie jak Morska Jednostka Rakietowa, 6 Ośrodek Radioelektroniczny, dywizjony przeciwlotnicze, bataliony saperów czy Batalion Dowodzenia MW.

Działania w ramach REKINA realizowane były także we współpracy z siłami Baltic Naval Squadron (BALTRON), w skład którego wchodzą okręty krajów bałtyckich a także specjalistów Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz urzędów morskich w Szczecinie i Gdyni.

Ćwiczenie rozpoczęło się 16 września i realizowane było na wodach terytorialnych oraz międzynarodowych Bałtyku Południowego.

Manewry zaplanowane zostały przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni i dowodzone były przez Dowódcę Komponentu Morskiego.

W ramach manewrów Marynarki Wojennej REKIN-22 do Portu Wojennego w Gdyni weszły sojusznicze okręty dowodzenia – litewski N42 Jotvingis oraz łotewski A90 Varonis.

Źródło: Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

Przeczytaj też:

Wymiana Dry Dock 3 w Stoczni Marynarki Wojennej Pearl Harbor

Ukraina na cyfrowym froncie

Rosyjskie okręty wojenne znów wyszły na Morze Czarne

AUKUS – partnerstwo na rzecz przyszłości

Marynarze dla Frania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *