Przemytnicy narkotykowi budowali miniaturowy okręt podwodny

Print Friendly, PDF & Email
Odnaleziony w dżungli miniaturowy okręt podwodny do przemytu narkotyków.
Odnaleziony w dżungli miniaturowy okręt podwodny do przemytu narkotyków.

Siły rządowe Wenezueli odnalazły budowany miniaturowy okręt podwodny na szmuglowania narkotyków. Okręt był budowany w dżungli i miał by c wyposarzony w dwa silniki. Niewielka stocznia znajdowała się nad brzegiem Rio Brava w Zulii na zachodzie kraju. Obszar ten znajduje się w pobliżu granicy z Kolumbią i jest znany jako miejsce kontrolowane przez przemytników. Kartele narkotykowe zwykle do przemytu narkotyków używają samolotów. Kilka lat temu podobny miniaturowy okręt został przechwycony przez służby zwalczające narkotykowy proceder.

Okręt był dość sporą jednostką wyposażoną w podwójny silnik. Długość znalezionego okrętu wynosiła 30 metrów (`90 stóp) i 3 metry (9 stóp) szerokości. Jago wysokość wynosiła zaledwie 2,5 metra (8 stóp). Okręt najprawdopodobniej miał poruszać się tuż pod powierzchnią wody w niewielkim zanurzeniu.

Rzeka, na której został znaleziony, wpada do jeziora Maracaibo, zanim dotrze do morza. Aby dostać się do morza, narkotykowy okręt podwodny musiałaby przepłynąć pod głównym mostem drogowym (Puente General Rafael Urdaneta) w Maracaibo. Niewielkie zanurzenie niwelowało problem trymowania. Okręt ten początkowo płynął w słodkiej wodzie a następnie kontynuował rejs w wodzie słonej, która ma zupełnie inną gęstość. Przy większym zanurzeniu złe wytrymowanie może skończyć się dla okrętu podwodnego tragicznie. Okręt może zejść wtedy na większą głębokość niż przewiduje to jego konstrukcja.

Najprawdopodobniej miniaturowy okręt podwodny miał działać na Karaibach. Jednak jego rozmiar oraz napęd składający się z dwóch silników mogą sugerować iż byłby w stanie pokonać znaczne odległości. Płynąc po Atlantyku przy korzystnych warunkach atmosferycznych mógłby dostarczać narkotyki do wielu krajów. Takie jednostki są obecnie bardzo rzadko spotykane na Karaibach.

Spalenie nielegalnej "stoczni" w, której budowano narkotykowy okręt podwodn
Spalenie nielegalnej “stoczni” w, której budowano narkotykowy okręt podwodn

Źródło: hisutton.com

Przeczytaj też:

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott

Wzrost aktywności US Navy na Oceanie Arktycznym

Cztery bomby lotnicze na podejściu do portu kontenerowego w Gdańsku

Siły amerykańskie i japońskie przeprowadzają ćwiczenia Resilient Shield 2023

USS Arleigh Burke (DDG 51) przybywa do Sztokholmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *